Donald Knuth - Donald Knuth Donald Knuth kimdir? Donald Knuth sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Profesör, Bilgisayar Bilimci Donald Knuth hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Donald Knuth Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Donald Ervin Knuth (doğum tarihi: 10 Ocak 1938) Stanford Üniversitesi emekli profesörü ve yapmış olduğu çalışmalarla dünyaca tanınan ünlü bilgisayar bilimci olarak bilinir. Knuth en:The Art of Computer Programming ('TAOCP') serisinin yazarıdır. Bu seriyi hayatı boyunca yaptığı en güzel çalışması olarak görmektedir.

Knuth algoritma analizi konusunda titiz ve dikkatlice çalışarak, birçok matematik tekniği geliştirerek algoritma analizini daha sistematik hale getirmiştir ve bununla beraber Büyük O gösterimi(Big-O) olarak bilinen matematiksel gösteriminin daha popüler hale gelmesini sağlamıştır. Knuth, bunlar gibi daha sayılamayacak katkılarından dolayı algoritma analizi dalının 'babası' olarak anılır.

Bunlara ek olarak, teorik bilgisayar bilimiyle ilgili birkaç alt dalda daha katkıda bulunmuştur. Knuth, yazı karakterlerini dizme ve tertipleme işlevini yapan bir bilgisayar sistemi olan en:TeX'in mimarıdır. Bununla ilgili olarak, en:METAFONT adını verdiği fontları tanımlama dili ve çeviri yapan bir sistem bulmuştur ve son olarak bu konuda çalışmalarına 'Computer Modern' olarak bilinen bir yazı biçimi seti tanımlamıştır.

Verimli yazar ve bilim adamı olan Knuth'un çalışmaları devam etmiştir. Knuth en:WEB/CWEB adında programlama sistemi dizayn ederek geliştirilmesi ve programcılar tarafından anlaşılması kolay olan verilen fonksiyon isimlerinin anlaşılabilir olduğu bir programlama şekli (en:literate programming) ortaya atarak programcıları ve bu konuda kendi geliştirmek isteyenleri teşvik etmiştir, işlerini kolaylaştırmıştır.

Donald Knuth, babasının küçük çapta bir matbaa işinin olduğu bunun yanında da oğrenimine devam ettiği Milwaukee Lutheranl lisesi'nin de yer aldığı Milwaukee, Wisconsin da dünyaya gelir. O, başarısından dolayı sürekli ödüller alan muhteşem bir öğrencidir. 8 yaşında katıldığı bir yarışmayı kazanır ve yarışmanın ödülü olarak okudugu okula bir televizyon seti hediye edilir bunun yanında da sınıfındaki herkese de büyük şekerler verilir.

İlk başta fizik bölümünü secmesine rağmen daha sonra matematık bolumune gecmeye karar verir ve 1960'da da ilk bilim derecesini elde eder. Çalışmayı düşündüğü fakülteden çok iyi bir mastır derecesi ile mezun olarak, yaptığı çalısmalarından ve derecesınden dolayı bılım ödülünü almaya hak kazanır.

Yazdığı bir roman Walter Cronkite tarafından Newsweekte yayınlanır. Knuth, eğitimini sürdürürken bir yandan da farklı bilgisayarlar için onlara bir nevi rehber olucak Compile adında bir bilgisayar programı yazar. 1963'de, California Institute of Technology'den matematik ödülü kazanır. Daha sonra burada profesör olur ve The Art of Computer Programming kitabını burada yazmaya başlar. Yazdığı kitabın ilk basımı 1968 yılında yapılır. 1971 yılında ve onu takip eden yıllarda da birçok ödül kazanır.

Bilgisayar bilimine yaptığı unutulmaz katkılarından dolayı, 1990 yılında Professor of The Art of Computer Programming ödülüne layık görülür. 1992 yılın da French Academy of Science'in ortaklarından biri olur. Aynı yıl için de "The Art of Computer Programming" kitabını tamamlamak için Stanford üniversite'sinden emekliye ayrılır. 2003 yılın da Royal Society'e üye olarak seçilir.

2004 yılında, Stanford üniversitesinde ve Amerika ve İngiltere'deki diğer üniversiteler de bilgilendirici konferanslar vermeye başlar ve aynı yıl yazmaya devam ettiği The Art of Computer Programming kitabını bitirir. Donald, bilgisayar bilimleri üzerine yazdığı kitabın dısında 3:16 Bible Texts Illuminated kitabının da yazarıdır ve bu kıtabı da 1991 yılında yazmıstır. Aynı zaman da 1974 yılında kaleme aldığı Surreal Numbers kitabının da yazarıdır. Surreal Numbers matematik biliminde ki en son gelişmeleri anlatan bir kitaptır.

Knuth, 2006 yılında prostat kanserine yakalanır.

Knuth, kitaplarında yazım hatası veya yanlış bulanlara $2.56, kaydadeğer önerilerde bulunanlara da $0.32 ödüyordu. Ancak banka dolandırıcılığı sebebiyle 2008'den beri gerçek çek göndermemekte, bunun yerine kendi yarattığı hayali San Seriffe Bankası'ndan bir mevduat makbuzu göndermektedir.

Knuth şu konuya uyarı getirdi Kodların doğruluğunu mutlaka kontrol edin, ben sadece kodları olusturdum; onların doğru olup olmadığını kontrol etmedim.

Knuth, Stanford'daki ilk yıllarında bilgisayar bilimlerini geliştirmek için Concrete Mathematics adında bir kurum oluşturmayı düşündü. Bu kurumu olusturmakta ki amacı da yoğun bir şekilde matematik öğretmekti.

Knuth ilk bilimsel makalesini 1957 yılında yayınladı.

Computers and Typesetting serisinde ki tüm ilaveler, kendisini belirten ve ne olduğunu gösteren bır harfle baslar.

Knuth, ilk matematik baslıklı yazısını 1955de lise yıllarında iken yazdı ve daha sonra bu yazı 1960 yılında yayınlandı.

Knuth'un Şarkıların Hesaplanabilir karmaşıklığı adlı yazısı bilgisayar bilimleri dergilerinde iki kere yayınlandı.
Önemli : "Donald Knuth" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 606 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Donald Knuth - Donald Knuth

Donald Knuth

Profesör, Bilgisayar Bilimci
Doğum Tarihi : 10 Ocak 1938
Oğlak Burcu

Donald Knuth Sözleri
Fazla Görüntülenen Sözleri

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler