Berat Albayrak - Berat Albayrak Berat Albayrak kimdir? Berat Albayrak sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Berat Albayrak Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Berat Albayrak (d. 21 Şubat 1978, İstanbul), Türk iş adamı ve siyasetçidir. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapmıştır.

Haziran 2015 ve Kasım 2015'teki genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak meclise giren Albayrak, 2015-2018 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. 10 Temmuz 2018'den 10 Kasım 2020 tarihine kadar Hazine ve Maliye Bakanı görevini yapmıştır. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile evlidir.

Berat Albayrak, 21 Şubat 1978'de İstanbul'da doğdu. Babasının adı Sadık, annesinin adı Kıymet'tir. Serhat adında bir ağabeyi olan Albayrak aslen Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir. Lise eğitimini Fatih Koleji'nde tamamlayan Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce işletme bölümünden mezun oldu. 2002 yılında New York'taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business'ta finans üzerine yüksek lisans yaptı. Kadir Has Üniversitesi bankacılık ve finans bölümünde Elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir enerji kaynakları ve finansmanı: Bir uygulama başlıklı teziyle doktor derecesini aldı.

Kariyeri
İşletme yönetimi yüksek lisansı eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev aldı. 2002-2006 yılları arasında Çalık Holding'in Amerika Birleşik Devletleri ofisinde finans direktörlüğü yaptı. 2006 yılında ABD'den Türkiye'ye dönen Albayrak, holdingin mal işler genel müdür yardımcılığı görevine atandı. 2007 yılında Çalık Holding'e genel müdür olarak atandı. Albayrak, aynı zamanda grupiçi firmalarda da yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2013 yılının sonunda özel sektörden ayrılarak Sabah gazetesinde köşe yazarı olarak görev alan Albayrak, Marmara Üniversitesi'nde bankacılık ve finans alanında ders verdi ve birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmektedir.

Siyasî kariyeri
7 Haziran 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi. 1 Kasım genel seçimleri sonrasında Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 64. Hükûmette enerji ve tabii kaynaklar bakanlığına getirildi. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükûmette bu görevine devam etti. 2017 Anayasa değişikliği referandumunda kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi sonrasında gerçekleştirilen 2018 genel seçimlerinin ardından kurulan 66. Hükûmette hazine ve maliye bakanlığı görevine atandı. 12 Eylül 2018 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye Varlık Fonu'nun başkan vekili oldu.

Albayrak, 8 Kasım 2020'de resmî Instagram hesabından yaptığı bilgilendirmede 2018'den beri sürdürdüğü hazine ve maliye bakanlığı görevinden sağlık sorunlarını ve ailesi ile zaman geçirmek istediğini gerekçe göstererek istifa ettiğini açıkladı. İstifa açıklamasının ardından Türk lirasının piyasalarda değer kazanmasında, Albayrak'ın gelişmeler itibarıyla kesinleşmemiş istifası ile istifa öncesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına Naci Ağbal'ın atanması birer etken olarak değerlendirilmiş ve bunlar ekonomistlerce Türk lirası açısından olumlu bir gelişme olarak görülmüştür. Albayrak'ın istifası, açıklamadan 25 saat sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve yerine Lütfi Elvan atanmıştır. 27 Kasım 2020 tarihinde ise Varlık Fonu'ndaki görevinden istifa etmiştir.

Sahte Fotoğraf
Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ve manken Özge Ulusoy’u bir yatın içinde gösterdiği iddia edildi. Türkhane isimli sayfa tarafından 22 Haziran 2019’da Facebook’a yüklenen fotoğraf, yaklaşık 200 kullanıcı tarafından paylaşıldı. Sonrasında fotoğrafın montaj olduğu, 2017 yılında kaydedilen asıl fotoğrafta da ABD’li şarkıcı Selena Gomez ve The Weeknd olarak bilinen şarkıcı sevgilisi Abel Makkonen Tesfaye bulunduğu ortaya çıktı.

Ekonomi
Berat Albayrak, 2018 yılında bakanlık görevine getirildiğinden itibaren çeşitli eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Albayrak'ın hazine ve maliye bakanı olarak atanmasının finans çevrelerini tedirgin ettiği ve bir siyasinin elinde çok fazla güç toplanmasına yönelik endişeleri artırdığı yönünde yorumlar yapıldı.

Albayrak'ın hazine bakanı olarak uluslararası yatırımcı ve sektör temsilcilerine yaptığı sunumların ikna edici bulunmadığına ilişkin eleştiriler basında yer buldu.

Kanal İstanbul
Berat Albayrak'ın, Kanal İstanbul güzergâhında, yaklaşık 13 dönüm arazi satın aldığı, bu satın almanın projenin duyurulduğu 2011 yılından bir yıl sonra gerçekleştiği yönünde bir haber Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı. "Damat işi biliyor" başlığıyla yayımlanan haberde, şu anda tarla olarak görünen arazinin çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından Kanal İstanbul için hazırlanan nazım planında “konut alanı” sınırları içinde kaldığı da belirtildi. Albayrak'ın avukatı konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: Bakan Albayrak'ın babası Sadık Albayrak tarafından 2003 yılında alınan köy tapulu arsada 1 adet prefabrik ev yer almaktadır. Söz konusu arsanın bitişiğindeki bir diğer arsa da 2012 yılında sahibi tarafından satışa çıkartıldığında, yabancı almasın düşüncesiyle imkânı olan her vatandaşın yapabileceği sıradan bir satın almayla Sayın Berat Albayrak tarafından satın alınmıştır.

Berat Albayrak bu iddiayı ortaya atan haberlere ve internet sitelerine karşı hukuki süreç başlattı, İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hâkimliği Berat Albayrak'ı haklı bularak mevzubahis haberlere ve internet sitelerine erişim engeli getirilmesi kararını aldı. Aynı karar çerçevesinde Leman dergisinin Berat Albayrak karikatürünün yer aldığı kapağına da erişim yasağı getirildi. Haberi yapan Cumhuriyet muhabiri Hazal Ocak hakkında da “kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği'nin başvurunun yapıldığı gün içinde bir karara varması, Berat Albayrak'ın siyasi nüfuzunun kararı etkilediği iddialarına neden oldu. Berat Albayrak, bu iddialara karşı da hukukî süreç başlattı, İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği, Berat Albayrak'ı haklı bularak bu haber ve internet sitelerine erişim engeli getirdi.

Futbol
Berat Albayrak, Trabzon ziyareti sırasında Trabzonspor'un yeni sezon forması hediye edilince, "Yalnız bu forma 2010-2011 sezonunun formalarıymış. Yani şampiyon sezonun formaları!" dedi. Bu ifade ile, 2011 Türk futbolu şike davasına gönderme yapıldığını ve 2010-2011 sezonu şampiyonunun Trabzonspor olduğunun iması olduğunu öne süren Fenerbahçe camiası tepki gösterdi. Fenerbahçe taraftarları, Berat Albayrak’ın 2016’da yaptığı bir konuşmada, "Trabzonsporlu beş bakanımız var. Bizi bilenler biliyor. Perdenin arkasında Trabzon ve Trabzonspor için ne kadar uğraştığımız biliniyor" demesini, siyaset ve futbol dünyası arasındaki gizli ilişkiler bağlamında yorumladı. Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın başında bulunduğu Turkuvaz Medya Grubu’na ait A Haber ve A Spor kanallarının yanlı yayın yaptığını ileri süren taraftarlar, maçlarda "A Spor dışarı!" sloganları atmaya başladı. Berat Albayrak’ın babası Sadık Albayrak’ın 2017'de Trabzonspor divan kurulu toplantısında “Soruyorum şimdi yönetimdekilere, bu stadı size kim yaptırdı? Bu reklamı size kim aldı? Hiç kimse size kredi vermezken milli bankalardan yeni kredi aldınız, nereye harcadınız?” dediği bir video da yeniden gündeme geldi. Fenerbahçe’nin Alanyaspor ile 1-1 berabere kaldığı maçta "Damat istifa!" şeklinde sloganlar atıldı.

Kaynak : wikipedia.org
Önemli : "Berat Albayrak" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 260 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Berat Albayrak - Berat Albayrak

Berat Albayrak

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı
Doğum Tarihi : 21 Şubat 1978
Balık Burcu

Berat Albayrak Sözleri
Fazla Görüntülenen Sözleri

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler