Benjamin Britten - Benjamin Britten Benjamin Britten kimdir? Benjamin Britten sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda İngiliz, Piyanist, Orkestra Şefi, Besteci Benjamin Britten hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Benjamin Britten Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Edward Benjamin Britten, Piyanist, orkestra şefi ve gelmiş geçmiş en başarılı İngiliz modern dönem bestecilerden birisidir. Vokal eserleri ile ün kazanmıştır.


Hayatı ve Çalışmaları

Diş doktoru bir babanın ve amatör müzisyen annenin oğlu olan Edward Benjamin Britten, ailenin 4 çocuğunun en küçüğü ono ve keman dersleri aldı. 6 yaşından itibaren beste yapmaya başladı ve 9 yaşından ölümüne kadar düzenli olarak beste yapmayı hiç bırakmadı. 1927'de izlediği bir konserde orkestra şefi olan besteci Frank Bridge ile tanıştı ve onun özel öğrencisi oldu. Bir süre sonra Londra'daki Kraliyet Müzik Okulu'na girerek eğitim gördü ve besteleriyle çeşitli ödüller kazandı. 1933'de şaşırtıcı bir başarı kazanan A Boy was Born eserini yazdı; eserin BBC Şarkıcıları tarafından seslendirildiği bir yayın programının provasında tenor Peter Pears ile tanıştı ve böylece ömür boyu sürecek bir dostluk ve iş ilişkisi başladı. Britten'in solo şarkılarının, koral ve opera yapıtlarının çoğu tenor sesi için yazılmıştır ve Pears çoğunun ilk gösterimlerinde solist olmuştur.

1935'den II. Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar BBC Radyosu, GPO Film Şirketi'nin çektiği belgeseller ve Londra'daki sol kanattan pek çok küçük tiyatro topluluğu için çok sayıda eser besteledi. Bu dönemde çoğunlukla eserlerine W.H. Auden söz yazdı.

1939'da Britten, Auden ve Pears birlikte ABD'ye gitti ve Long Island, New York'a yerleşti. 1940'ta Auden ile liselerde sahnelenmek üzere geleneksel Amerikan Halk tiplerine dayanan Paul Bunyan adlı operet üzerinde çalıştı. 1942'de Boston Senfoni Orkestrası Sinfonia de Requiem adlı eserinin prömiyerini yaptı. Bu eserin başarısı üzerine gelen Boston Senfoni Orkestrası efsanevi müzik direktörü Serge Koussevitzky'nin desteğini alarak İngiliz şair George Crabbe'in bir şiirinden esinlendiği yeni operasını yazmaya başladı. Birlikte İngiltere'ye dönmeye karar veren Britten ve Pears, dönüş yolunda bu eserin senaryosu üzerinde çalıştılar; liberettoyu Montagu Slater yazdı. İngiltere'de Aldeburgh'a yerleşen sanatçı, İngiliz müziği için çok önemli bir eser olan Peter Grimes operasını 1945'de tamamladı. Bu eserden sonra opera ve diğer formatlarda çok sayıda opera besteledi. Özellikle çocuk ve gençlik orkestraları için eserler yazdı. 1976'da kraliçenin doğum gününde kendisine soyluluk unvanı verildi. Bir kalp rahatsızlığı sonucu 4 Aralık 1976'da öldü ve Aldeburgh Mezarlığı'na gömüldü. Bu mezarlıkta, Aldeburg Festivali'nin yaratılmasında kendisi ile birlikte emek veren arkadaşları Peter Pears ve Imogene Holst ile yan yana yatmaktadır.

Sovyetler Birliği'ne yaptığı ziyaretler sonrasında tanışıp, arkadaş olduğu Shostakovich, Britten'e 14. Senfonisi'ni adamıştır.


Eserleri

Opera: Paul Butıyan, 1941, (operet); Peter Grimes, 1945; The Rape of Lucretia, 1946, ('Lucretia'nın Kaçırılması'); Albert Herring, 1947; Let's Make an Opera, 1949, ('Haydi Bir Opera Yapalım'); Bılly Budd, 1951; Gloriana, 1953; The Turn of the Screw, 1954; A Midsummer Nıght's Dream, 1960, (Bir Yaz Gecesi Rüyası); Death in Venice, 1973, ('Venedik'te Ölüm').Vokal müzik: Les Illuminations, 1939, ('Aydınlanmalar'); Seven Sonnets of Michelangelo, 1940, ('Mic-helangelo'nun Yedi Sonesi'); A Ceremony of Carols, 1942, ('İlahiler Töreni'); The Holy Sonnets of John Donne, 1945, ('John Donne'un Kutsal Soneleri'); Spring Symphony, 1949, ('Bahar Senfonisi'); Cantata Academica, 1960; War Requiem, 1962, ('Savaş Requiem'i');Orkestra müziği: Variations on a Theme of Franck Bridge, 1937, ('Franck Bridge'in Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler'); Piyano Konçertosu, 1954.
Önemli : "Benjamin Britten" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 808 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Benjamin Britten - Benjamin Britten

Benjamin Britten

İngiliz, Piyanist, Orkestra Şefi, Besteci
Doğum Tarihi : 22 Kasım 1913
Ölüm Tarihi : 4 Aralık 1976
Yay Burcu

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

Yarın Başka Bir Dünya
Makaleler
Yarın Başka Bir Dünya

Güzel günlerdi diye başlayan cümleler eskide kaldı artık. Günler diye bir şey zaten yok. Asıl olan yaşadığını zannettiğin şuan. Evet ben bu yazıları yazarken ki anım ve senin bu yazıları okumakta olduğun an.. Başka bir zaman yok. Gelecek zaten yok. Ya geçmiş.. Geçmiş olsun. Bitti gitti..

Devamı..
sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler