Ali Lidar - Ali Lidar Ali Lidar kimdir? Ali Lidar sözleri, ve kısaca hayatı..

Sayfamızda Öğretmen, Şair, Filozof Ali Lidar hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Ali Lidar Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş
Doğum tarihini kesin olarak bilememizle beraber Eskişehir doğumlu bir yazardır. Eskişehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Felsefe Öğretmeni olarak mezun olmuştur. Eskişehir Anadolu Lisesi'nde öğretmenliğine de halende devam etmektedir.

Eskişehir doğumlu olan Ali Lidar'ın doğum tarihi ile ilgili kesin bilgilere ulaşamasak dahi onun şiir ve yazılarında doğumu göreceli bir kavram olarak gördüğünü biliyoruz. Bu nedenle de onun doğum tarihi gibi gene yarılara ulaşmamız oldukça zorlaşıyor hatta Tesirsiz Parçalar kitabının 166. sayfasında ise şu tabiri kullanıyor: Ölüyoruz işte. Yavaş yavaş ölüyoruz. Ama bazı geceler farkında olmuyoruz bunun.

İlk kitabını yayınlamadan önce gelen "Kitap yayınlayacak mısınız?" sorularına, her zamanki bildiğimiz sıcakkanlı Ali Lidar olarak, Rıfat Eroğlu ile yaptığı konuşmasında "Kitap yazmak gibi bir isteğim olmadı hiç. Bunun en büyük nedeni üşengeçlik. Yani yazıları tek tek gözden geçir ekle çıkar düzenle falan. Kim uğraşacak allasen deyip geçiyorum. Ayrıca basılmaya değer şeyler yazdığımdan bile çok emin değilim aslında. Yani ben o kadar kişisel şeyler yazıyorum ki birilerinin bunlarla ilgilenmesi, okuyup sağda solda paylaşması bile tuhaf geliyor zaman zaman. Velhasıl benim bir kitap süreci içine girmem şimdilik zor. Tabi inatçı bir takipçim falan çıkar da hayrına derleyip toparlayıp bastırmak isterse sevabına bir şey diyemem." diye yanıt vermişti.

İlk kitabı Tesirsiz Parçalar'ın kapağında bulunan arabanın plakası 26 ŞRT 26'dır. Birçok kişi tarafından merak konusu olan bu plaka seçimi Eskişehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuyan iki öğrenci ile yaptığı bir röportajda kendisine soruluyor. Açıklamasında ŞRT'nin Şirintepe anlamına geldiğini söylerken 26 rakamlarının ise Eskişehir tutkusundan kaynaklı olduğunu söylüyor. Tam bir Eskişehir aşığı olan yazar aynı zamanda da Küçük Prens tutkusunu da belirtmekten geri kalmıyor. Hatta bu Küçük Prens hayranlığı nedeniyle öğretmenlik yaptığı okulda Küçük Prens sergisi dahi açmıştır. İleri yönelik hayallerinden birinin de Eskişehir'de bir Küçük Prens Müzesi açmak istediğini belirtiyor.

Aile hayatına ve yaşamına değinmek istersek de, herkes için zorluk kavramı farklıdır ancak genellemeye vurulduğunda, kolay bir hayatı olduğunu söyleyemeyiz. 5 çocuklu bir ailede büyümüştür. Maddi açıdan ise babasının Şeker Fabrikasında işçi olarak çalışması onun erken yaşlarda iş hayatına atılmasına neden olmuştur. İnsomnia hastalığı olan yazar hayatında bununla barışmak için uzun zaman geçirdiğini ve sonunda hastalığı ile barış sağlamasına bu düzensiz uykular arasında sevdiği şeyleri daha çok yapma fırsatını bulduğunu fark etmesinin etkisi olmuştur.

Bir kitap okuma aşığı olduğu bilinen Ali Lidar yazmaya başlamasını bir rastlantı ve anlatma ihtiyacı olarak ifade ediyor. Yazılarında Oğuz Atay, İlhan Berk, Murat Menteş gibi yazarlardan etkilenmesini olayları yorumlamasını sağladığını söylese de en başta Calvino ve Perec'in etkisin çok aha fazla olduğunu belirtir. Hem bizden birisi olması hem de kitaplarında kullandığı dil ve üslup onu diğer yazarlardan ayıran bir özellik olarak öne çıkar.

Eserleri
-Tesirsiz Parçalar
-Alengirli Şiirler
-Z Raporu
-Yolun Başı

kaynak: neokur
Önemli : "Ali Lidar" hayatı ve sözleri hakkında hazırlanan bu sayfada bir hata olduğunu düşünüyorsanız veya düzenleme istiyorsanız, geri bildirimde bulunabilirsiniz..
Teşekkür ederiz. demlisozler.com
Bu içerik 2236 görüntüleme aldı.

Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Ali Lidar - Ali Lidar

Ali Lidar

Öğretmen, Şair, Filozof

BİYGORAFİLER ALFABETİK SIRALAMA

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z Q

İÇERİKLER

sandığın kadar zor değil açıklaması
Şiirler
sandığın kadar zor değil açıklaması

sandığın kadar zor değil açıklaması
sandığın kadar az içinde biriktirdiklerin
sağlığın kadar yok önlemli hiç birşey
saflığın kadar yok özündeki herşey

Devamı..
Umut İpinde
Şiirler
Umut İpinde

Gün gelir unutulur verilen bütün vaatler
Gün gelir soyunur kabuğundan gerçekler
Önünde dururken her şeyin çıplaklığıyla
Görülmez olur gerçekler bütün gözler

Devamı..
Ben yeni bir yıl istiyorum
Şiirler
Ben yeni bir yıl istiyorum

ben yeni bir yıl istiyorum
umutların olmadığı
çünkü bütün umutların
gerçekleştiği bir yıl olsun

ben yeni bir yıl istiyorum
çocukların ölmediği
çiçekli çimler üzerinde
koşsunlar cıvıltılarıyla

Devamı..

İçerik Kategorileri..

Güncel Haber Hikayeler Makaleler Oyun Şiirler