28 Şubat 2024 - Çarşamba

Adrienne Rich Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda ABD, Şair Adrienne Rich hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Adrienne Rich Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Adrienne Rich

Adrienne Rich - Adrienne Rich ABD, Şair
Doğum Tarihi : 16 Mayıs 1929
Ölüm Tarihi : 27 Mart 2012
Boğa Burcu
Adrienne Rich (d. 16 Mayıs 1929 Baltimore, Maryland, - ö. 27 Mart 2012 Santa Cruz), ABD'li şair. "20. yüzyılın ikinci yarısının en çok okunan ve en nüfuzlu şairlerinden biri" olarak nitelendirilmiştir.

1951'de ilk şiir dizisi "A Change of World"' yayımlayarak "Yale Younger Poets Prize" ("Yale Genç Şairler Ödülü")'nü kazandı. 1953'te ekonomist Alfred Conrad ile evlendi. Üç çocuk sahibi oldu ve 1966'da New York'a taşındılar. Burada iken Rich, beyaz olmayan ve fakir altyapılardan çocukları eğitti. Zaten sosyal reformlar ve ırkçılığa karşı harekete geçmiş Rich, James Baldwin ve Simone de Beauvoir eserlerini okuyup feminizm ile ilgilenmeyi başladı. 1976'dan beri Michelle Cliff ile yaşamaktadır. En çok tanınan denemelerinden biri Compulsory Heterosexuality and Lesbian Existence ("Zorunlu Heteroseksüellik ile Lezbiyen Varoluşu"; 1980), onun "lezbiyen sürekliliği" kuramını anlatır.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 626 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Adrienne Rich Sözleri
Fazla Görüntülenen Sözleri

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda ABD, Şair Adrienne Rich hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Adrienne Rich Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2024 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex