6 Aralık 2023 - Çarşamba

Abdulkadir Budak Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayata adanmış demli sözler ve hayatlar

Sayfamızda Türk, Şair Abdulkadir Budak hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Abdulkadir Budak Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, demli sözler, alıntılar, hayatlar, kim söylemiş

Abdulkadir Budak

Abdulkadir Budak - Abdulkadir Budak Türk, Şair
Doğum Tarihi : 23 Nisan 1952
Boğa Burcu
Abdülkadir Budak, (d. 23 Nisan 1952 - ), Türk şair.

23 Nisan 1952'de Sivas'ın Hafik ilçesinde doğdu. 1959'da babasının sağlık durumu bozulunca Ankara'ya yerleşildi. İlk ve Ortaokulu burada okudu. Sincan Lisesi mezunu. Maddi olanaksızlar yüzünden yüksek öğrenimini yapamadan hayata atılmak durumunda kaldı, devlet memuru oldu. Kayseri ve Malatya'da uzun yıllar görev yaptıktan sonra 1994 yılında emekli olup Ankara'ya yerleşti. Görevi gereği Kayseri'de bulunduğu sıralarda şair arkadaşlarıyla birlikte Ozanca ve Hakimiyet Sanat dergilerini çıkardı.

Dergicilik serüvenine uzunca bir aradan sonra 12 sayı çıkan Şiir Odası (2000) ve Sincan İstasyonu adlı edebiyat dergileri de eklendi (2007). 'Kırık Dallar' adlı ilk şiiri Mayıs 1970 tarihli Defne dergisinde çıkan şair, baştan beri 'suyu bulandırırsan derin sanılır' anlayışından (tuzağından) uzak duran, yalın bir söyleyişe sahip çıktı. 'Gül' ve 'Leylâ' ağırlıklı olmak üzere, geleneksel halk hikâyelerini yeni bir bakışla yorumlama, kültürün ihmal edilen bu yanını modern şiirin olanaklarıyla buluşturma çabasına girişen Abdülkadir Budak, giderek, bireyin aile-ev-sokak arasında sıkışmış ruh halini yansıtan bir şiire, 'derinleşme çabasını gösterdiği bir çizgi çekmeye' yöneldi. Ötekine bakar gibi 'kendine bakmanın şiiri'ni yazdığı ileri sürülen Budak için 'şaşırtıcı buluşları, dengeli ironisi ve humoruyla yeni kuşak içinde özgün bir yeri olan bir şair' denildi (Ataol Behramoğlu). Şiirlerini, şiire ilişkin yazılarını Varlık, Yazko Edebiyat, Türk Dili, Yusufçuk, Adam Sanat, Yeni Biçem, Defter, Yasakmeyve başta olmak üzere çeşitli dergilerde yayımladı. 35 yıldır aralıksız olarak şiirle uğraşan Abdülkadir Budak Ankara'da yaşıyor.
Şiirleri 1970'li yıllarda ilk olarak edebiyat dergilerinde görülmeye başlandı. İlk kitabı "Geçti İlkyaz Denemesi" ve ardından yayımladığı "Şimdi Yaz" kitapları Behçet Necatigil izleri taşıyordu.

Şiir Kitapları
Geçti İlkyaz Denemesi (1978)
Şimdi Yaz (1980)
Gömleğim Leyla Desenli (1981)
Sevdanın Son Keremi (1985)
İmzasız Gül (1983)
Yanlış Anka Destanı (1994)
Aşk Beni Geçer (1997)
Endişeli Fesleğen (1999)

Çocuk şiirleri kitabı
Bir Gül Çocuk
Kuşların Alfabesi

Ödülleri
İmzasız Gül ile 1983 Ceyhun Atuf Kansu ödülü
İmzasız Gül ile 1983 Orhon Murat Arıburnu şiir ödülü
Aşk Beni Geçer adlı kitabıyla 1998 Halil Kocagöz Şiir Ödülü
Bir Gül Çocuk adlı kitabıyla TDK Çocuk Yazını Ödülü
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 750 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Abdulkadir Budak Sözleri
Fazla Görüntülenen Sözleri

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Türk, Şair Abdulkadir Budak hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Abdulkadir Budak Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex