Yasemin Esmergül Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Türk Dizi, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Ses Sanatçısı Yasemin Esmergül hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Yasemin Esmergül Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Yasemin Esmergül

Yasemin Esmergül - Yasemin Esmergül Türk Dizi, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Ses Sanatçısı
Doğum Tarihi : 15 Ağustos 1920
Ölüm Tarihi : 19 Eylül 2007
Aslan Burcu

Sayfayı Paylaş :

Yasemin Esmergül 15 Ağustos 1920 tarihinde dünyaya gelmiştir. İzmir - 19 Eylül 2007 tarihinde dünyaya gözlerini kapatmıştır. İstanbul), Afro-Türk tiyatro ve sinema ve ses sanatçısıdır.Sinemaya 1939 yılında Muhsin Ertuğrul'un Allah'ın Cenneti filmiyle adım atan Yasemin Esmergül, Tosun Paşa filminde Leyla Hanım'ın (Müjde Ar) dadısı, Süt Kardeşler filminde ise Melek Hanım'ın (Adile Naşit) ahretliği olup Şaban'a (Kemal Sunal) âşık olan Yasemin rollerini canlandırmıştır.

1959 yılı yapımı olan, baş rollerinde Çolpan İlhan ve Sadri Alışık'ın oynadığı Yalnızlar Rıhtımı filminde Necdet Koyutürk bestesi olan yalnızlar rıhtımı (tango) ve dinle sevgili parçalarını seslendirmiştir.2007 yılında İstanbul'da vefat eden sanatçının kabri Karacaahmet Mezarlığı'ndadır.

Kaynak: wikipedia.org

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 224

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..