Serra Yılmaz Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Türk Dizi, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Çevirmen, Yönetmen Serra Yılmaz hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Serra Yılmaz Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Serra Yılmaz

 Serra Yılmaz -  Serra Yılmaz Türk Dizi, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Çevirmen, Yönetmen
Doğum Tarihi : 13 Eylül 1954
Başak Burcu

Sayfayı Paylaş :

Serra Tuğrul ya da bilinen adıyla Serra Yılmaz 13 Eylül 1954 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, çevirmen ve yönetmen. 1954 yılında Semih Tuğrul ile Mualla Hanım'ın tek çocuğu olarak İstanbul'da doğdu ve büyüdü. Küçük yaşlarda Fransızca öğrendi. İstanbul'da bulunan Sainte-Pulchérie ve Saint Benoît adlı Fransız liselerinde eğitim gördü. Fransa'da bulunan Université de Caen Normandie'nin psikoloji bölümünden mezun oldu.

Sanat hayatına Dostlar Tiyatrosu'nda başlayan Yılmaz, Fransa Kültür Bakanlığı tiyatro sorumlusu olan Robert Abirached'den tiyatro dersleri aldı. Uzun yıllar boyunca önce dramaturg, oyuncu ve Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı olarak, daha sonra Rainer Werner Fassbinder'in "Diğerlerinin Adı Ali" oyununu sahneye koyarak Şehir Tiyatroları'nda yer aldı. İstanbul'da yaşayan sanatçı, Fransızca ve İtalyancadan anında çeviri konusunda profesyonelce çalışmakta olup, 27 Kasım - 1 Aralık 2006 tarihleri arasında gerçekleşen Papa XVI. Benedictus'un Türkiye ziyaretinde çeviri yapmasıyla tanındı. Sanatçı, Ferzan Özpetek'in Karşı Pencere filminde büyük başarı elde etmiştir. İtalyan sinema dünyasında iyi tanınan Serra Yılmaz, yurt içinde ve dışında sinema ve dizi filmlerde rol almaktadır. Tarkan'ın "Hüp" şarkısının klibinde de yer almıştır. 2011 Venedik Film Festivali'nde "İlk Yapıt" kategorisinde jüri üyesi olarak görev almıştır. 28 Kasım 2014 tarihinde Türkiye'ye gelen Papa I. Franciscus'un Türkiye ziyareti boyunca çevirmenliğini yaptı.

2017 yılında ise İtalya'da MIX Milano Festivali'nde "Komedi Kraliçesi Ödülü" (Queen of Comedy) ödülüne layık görüldü. 1977 yılında Dostlar Tiyatrosu'nda beraber çalıştığı Levent Yılmaz'la evlendi, 1987 yılında boşandı. Ayşe (d. 1979) adında bir kızı vardır.Maksat Sanat ile yaptığı röportajında ateist olduğunu açıkladı. 1991 yılında meme kanserine yakalandığı ve tedavi olduğu bildirildi.

Film ve dizi

Şekerpare (1983)
Bir Yudum Sevgi (1984)
Davacı (1986)
Anayurt Oteli (1986)
Sarı Mercedes (1992)
7 Avlu (2009)
Vavien (2009)
Ses (2010)
Kaybedenler Kulübü (2011)
Eyyvah Eyvah 3 (2014)
İstanbul Kırmızısı (2017)

Kaynak: wikipedia.org

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 42

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..