Sayfamızda ABD, Antropolog Paul Radin hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Paul Radin Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Paul Radin

Paul Radin - Paul Radin ABD, Antropolog
Doğum Tarihi : 2 Nisan 1883
Ölüm Tarihi : 21 Şubat 1959

Sayfayı Paylaş :

Polonya asıllı ABD'li antropolog. İlkel toplumlarda din ve mitoloji konusunda önemli çalışmalar yapmış­tır.

2 Nisan 1883′de Polonya'da Lodz'da doğdu, 21 Şu­bat 1959′da New York kentinde öldü. Yüksek öğrenimini küçük yaşta gittiği New York kentindeki City College' da yaptı. 1902′de mezun olduktan bir süre sonra tarih ve antropoloji okumak üzere Columbia Üniversitesi'ne girdi. Orada antropolog F.Boas'ın ve tarihçi J.H.Robin- son'ın görüşlerinden etkilendi. Kuzey Amerika'da yaşayan Winnebago, Huave, Ojibwa, Fox, Zapotec, Wappo ve Vintur yerlileri arasında Boas'ın yönetiminde yapılan alan araştırmalarına katıldı. Wisc'onsin'de yaşayan Winnebago yerlilerinin kültürel özelliklerini incelemeye ağırlık veren Radin, bu konuda bir çok monografi ve ki­tap yazdı. Özellikle Crashing Thunder ('Şiddetli Gök Gürültüsü') adlı kitabı yerlilerden elde edilen otobiyografik bilgilerin kullanılmasında ilk ve en önemli yapıt­lardan biri oldu. 1911'de doktorasını tamamladıktan sonra Kanada'da yapılan jeoloji araştırmalarına katıldı.

Çeşitli zamanlarda Mills College'da, Black Mountain College'da, Kenyon College'da ve California, Fisk, Chicago, Cambridge ve Brandeis üniversitelerinde ders verdi. Radin ilkel toplumlar üzerine geliştirdiği tarihsel modelini, iktisadi ve toplumsal yapı, din, felsefe ve psiko­lojinin bireşimine dayandırmıştır. Çalışmalarını özellikle ilkel toplumda folklor, din ve dil üzerine yoğunlaştır­mıştır. İlkel insan ve çağdaş insan zihniyeti arasındaki farkın niteliksel değil, yalnızca düzeysel bir fark olduğunu ileri sürmüştür. İlkel insanın da yaşam mücadelesinde de­rin, ayrıntılandırılmış ve anlaşılabilir tepkiler gösterdi­ğini savunarak, insanın ahlaki bilincinin uygarlığın gelişmesiyle arttığı doğrultusundaki görüşü benimsememiştir.

Kültürün gelişiminde bireyin rolünün önemini vurgulayan Radin, yaklaşımını kültürel çevre içinde ortaya çıkan olaylarda bireylerin gösterdiği tavırların incelenmesi merkezinde yoğunlaştırmıştır. Primitive Religion ('İlkel Din') adlı kitabında, herhangi bir kültürdeki dindarlık derecesinin, bireyin eğilimlerine ve zekâsına bağlı olarak çok değişik olabileceğini belirtmiştir.

A harfi ile başlayan biyografiler
B harfi ile başlayan biyografiler
C harfi ile başlayan biyografiler
D harfi ile başlayan biyografiler
E harfi ile başlayan biyografiler
F harfi ile başlayan biyografiler
G harfi ile başlayan biyografiler
H harfi ile başlayan biyografiler
I harfi ile başlayan biyografiler
J harfi ile başlayan biyografiler
K harfi ile başlayan biyografiler
L harfi ile başlayan biyografiler
M harfi ile başlayan biyografiler
N harfi ile başlayan biyografiler
O harfi ile başlayan biyografiler
P harfi ile başlayan biyografiler
R harfi ile başlayan biyografiler
S harfi ile başlayan biyografiler
T harfi ile başlayan biyografiler
U harfi ile başlayan biyografiler
V harfi ile başlayan biyografiler
Y harfi ile başlayan biyografiler
Z harfi ile başlayan biyografiler
Q harfi ile başlayan biyografiler

Bu güne özel Demli Sözler..