Önder Sav Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Türk, Siyasetçi Önder Sav hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Önder Sav Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Önder Sav

Önder Sav - Önder Sav Türk, Siyasetçi
Doğum Tarihi : 14 Kasım 1937
Akrep Burcu

Sayfayı Paylaş :

Önder Sav (d. 14 Kasım 1937, Manyas, Türkiye), Çerkez asıllı Türk siyasetçi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmiştir. Ankara Barosu ve 28 Mayıs 1989 - 31 Ekim 1995 tarihleri arasında Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı, 4. (XV), 5. (XVI), XX., XXII. ve XXIII. Dönem Ankara Milletvekiliği ile Çalışma Bakanlığı yaptı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

CHP'nin Deniz Baykal dönemi süresince ikinci adamı olarak bilinmiştir. 1950'lerin sonlarında Turhan Feyzioğlu vasıtasıyla siyasete girmiş, henüz 19 yaşında bir üniversite öğrencisiyken Feyzioğlu'nun hastalığı nedeniyle büyük mitinglerde halk önünde konuşma yapma şansı bulmuştur. Bülent Ecevit'in İsmet İnönü'yü genel başkanlık yarışında mağlup eden ekibinin Deniz Baykal ile beraber önemli ayaklarından biridir. 1973 seçimleri sonrası milletvekili olmuş ve Çalışma Bakanlığı yapmıştır. 2000 - 2010 yılları arasında CHP'nin genel sekreterlik görevini sürdürmüştür. CHP tarihinde en uzun süre genel sekreterlik görevini ifa eden kişi olmuştur.

3 Kasım 2010 tarihine kadar genel sekreterlik görevini sürdürmüştür. 18 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirilen CHP kurultayı'nda parti meclisi dışında kalmıştır.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 555

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..