Omar Bradley Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, Asker Omar Bradley hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Omar Bradley Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Omar Bradley

Omar Bradley - Omar Bradley ABD, Asker
Doğum Tarihi : 12 Şubat 1893
Ölüm Tarihi : 8 Nisan 1981
Başak Burcu

Sayfayı Paylaş :

Omar Nelson Bradley, (12 Şubat 1893, Clark, Missouri - 8 Nisan 1981, New York kenti, ABD), II. Dünya Savaşı'nda Müttefiklerin Almanya karşısında zafer kazanmasını sağlayan 12. Ordu Grubu'nun komutanı.1949-1953 arasında ABD Kurmay Başkanları Kurulu'nun ilk başkanlığını yapmıştır.

West Point'teki ABD Askeri Akademisi'ni 1915'te bitirdi.II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında Georgia'daki Piyade Okulu'nun, ardından 82. ve 28. tümenlerin komutanlığını yaptı. Kuzey Afrika harekatında (Meşale Harekatı) başına getirildiği 2. Kolordu ile Mayıs 1943'te Bizerte'yi ele geçirerek Tunus'un düşmesini ve 250 bin Mihver askerinin teslim olmasını sağladı. Ardından Sicilya'ya çıktı, aynı yılın ağustos ayında adanın işgalini başarıyla tamamladı.

1943 sonlarında ABD I. Ordusu'nun komutanı olarak Britanya'ya gönderilen Bradley, burada Fransa işgalinin planlanmasına katıldı.Haziran 1944'te Normandiya Çıkarması'nda ve kara Avrupa'sındaki ilk çarpışmalarda, birliklerinin başında yer aldı. 1944 yazında Paris halkının ayaklanmasından sonra kentteki Alman işgaline resman son veren Bradley'nin kuvvetleri oldu (25 Ağustos). O sırada ABD 12. Ordu Grubu'nun komutanlığına yükseltilmiş olan Bradley, bu büyüklükteki bir orduya komuta eden ilk ABD'li komutandı.Fransa, Lüksemburg, Belçika, Hollanda ve Çekoslovakya'daki harekatları Avrupa'da savaş son bulana değin başarıyla sürdürdü.

Almanya'nın teslim olması üzerine ABD'ye dönen Bradley, eski muharipler dairesi yöneticisi (1945-1947) ve Kara Kuvvetleri kurmay başkanı (1948-1949) olarak görev yaptı. Gerek subaylar, gerek erler arasında sevilen bir askerdi.1949'da Kurmay Başkanları Kurulu'nun başkanlığına seçildi, bu görevi sürdürmekteyken 1950'de beş yıldızlı general oldu. 1953'te ordudan emekli olduktan sonra özel sektörde çalışmaya başladı.

1951'de anılarını A Soldier's Story (Bir Askerin Öyküsü) adıyla yayımladı.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 463

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..