Sayfamızda Türk, Öğretmen, Türkolog Nazik Erik hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Nazik Erik Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Nazik Erik

Nazik Erik - Nazik Erik Türk, Öğretmen, Türkolog
Doğum Tarihi : 10 Ekim 1919
Ölüm Tarihi : 25 Ağustos 2012

Sayfayı Paylaş :

Nazik Erik, (d.10 Ekim 1919, Isparta - 25 Ağustos 2012, Isparta), Türk öğretmen ve Türkolog

1919 yılında Erikçiler'in oğlu olan ve soyadı kanunu ile Erik soyadını alacak Ali Rıza Efendi'nin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası savaştan önce Adliye'de Zabıt Kâtipliği yapmıştır. İdadi mezunu olması sıfatıyla I.Dünya Savaşı'na yedek subay olarak çağrılır. İsmet Paşa'nın komutasındaki birlikte Kol Komutanı olarak göreve getirilir. Musul'da görev yaparken Ali Rıza Bey işgal gecesi birliğiyle yurda geri döner. Ancak İzmir'in düşman işgalinden kurtarılması ile ailesinin yanına dönebilir. 1925 yılında doğan ve daha sonra Süleyman Demirel'in sınıf arkadaşı olacak Mehlika ve 1932 yılında doğan Pakize isimli iki kardeşi vardır. Mehlika Hanım yakalandığı nefrit rahatsızlığından dolayı 1970 yılında yaşamını yitirmiştir.

Nazik Erik, İlkokul ve ortaokulu Isparta'da bitirir ve yatılı okul sınavını kazanarak 1932'de Antalya'ya gider. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü'nde bitirir. Fuad Köprülü, Reşid Rahmeti Arat, Tahsin Banguoğlu, Nihad Sami Banarlı ve Sâmiha Ayverdi gibi hocalardan eğitim almıştır.

Antakya, İskenderun, Manisa, Ankara, Kayseri ve Isparta'da öğretmenlik yaptıktan sonra 1962 yılında Çocuk Edebiyatı sahasında araştırma yapmak üzere Fransa'ya gitti. 1964 yılı sonunda Türkiye'ye dönerek Ankara Bahçelievler'e yerleşen Nazik Erik, bir askeri aracın çarpması sonucu kafa travması geçirmiş, konuşma yeteneğini kaybetmiş ve bir süre mesleğinden uzak kalmıştır.

Nazlı Erik, 1973 yılında Isparta Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı dersi hocalığına tayin edildi. 1982 yılında Isparta Meslek İçi Geliştirme Yetiştirme Merkezi'nden emekli olduktan sonra 1991 senesinde Süleyman Demirel Üniversitesi'nde Türkçe okutmanı oldu ve Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verdi. 1999 yılına kadar bu hizmete devam etti.

"Eğitim sistemimiz İttihat ve Terakki'den bu yana maalesef büyük bir yanlışın içerisine girdi. Düşünmeden öğretmeyi yani ezberciliği ön plana çıkardık. Bakın günümüze, liselerde okul birincisi olan birçok öğrencimiz üniversite sınavlarında başarılı olamadılar. Bu ezberciliğin ortaya koyduğu acı bir tablodur. Sonra dershaneler imdada yetişti. Onlar da öğrencide sezgiyi geliştirdi. Yine düşünmeden sezgi ile soruları çözdüler. Test çözdüre çözdüre maalesef öğrencilerimiz de, sistem de çözüldü. Yeni sistem biraz olsun ezbercilikten uzaklaşmaya başladı ama tam çözüm değil.

Çocuk yaşta evde başlayan eğitimde hep çocuklarımıza doğdun öleceksin, doğadan geldin doğaya döneceksin fikrini aşıladık. Bunu yapmak yerine geldin-gideceksin fikrini aşılayabilseydik çocuk nereden geldiğini ve nereye gideceğini bulmaya çalışacak düşünecekti. Ben bugünkü gençleri takdir ediyorum. Birçoğu doğruyu bulma arayışı içerisindeler; bu çabalarından sonuç alan sayıca az olsa da, gelecek için bir umut ışığı görmek beni mutlu ediyor."(Ekim, 2007)

Tasavvuf felsefesi, "Tasavvuf incitmemek ve incinmemektir. Yalnız incitmemeye değil asıl incinmemeye alışmak gerek. Dervişlik; sadece namaz kılmak, oruç tutmak, sabahlara kadar ibadet etmek ve hayratta bulunmak demek değildir. Çünkü bunlar bende olmanın icablarıdır. Asıl dervişlik incitmemektir. İşte bu mertebeye vasıl olan kimse derviş olur. Yani fakr sahibi olur. Fakr ne demektir. Bu öyle bir isimdir ki kemalini bulursa vuslat hâsıl olur. Kendinden bir şey kalmaz. Allah tecelli eder.'şeklinde Samiha Ayverdi'nin de öğretisi olan, Kenan Riafi sohbetleri ile çizilmiş bir ufuğa dayanmaktaydı.


Eserleri
Bu Öğretim,Bu Eğitim,Bu Problemler (1976)
Kalemin Ucundan
Benim Ispartam
Şamar Oğlanı
Ulu Çınarın Gölgesinde
Orada Bir Medeniyet Var Uzakta
Dünden Yarına
Varlıklar Neden Niçin Nasıl Var Oldular
Yansımalar
İrşad
Dünden Bugüne Kadın Çocuk Aile
Okullarımızda Anadili Öğretimi ve Yeni Okuma Yazma Sistemi
Nazik Anne'den Dersler
Nazik Erik Hayatı, Eserleri ve Fikir Dünyası
Türkiye'de Anadil Öğretimi

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 303

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..

Bu güne özel Demli Sözler..