Nancy Astor Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda İngiltere, Avam Kamarası İlk Kadın Üyesi Nancy Astor hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Nancy Astor Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Nancy Astor

Nancy Astor - Nancy Astor İngiltere, Avam Kamarası İlk Kadın Üyesi
Doğum Tarihi : 19 Mayıs 1879
Ölüm Tarihi : 2 Mayıs 1964
Boğa Burcu

Sayfayı Paylaş :

Lady Nancy Astor, evlenmeden önce Nancy Witcher Langhorne (d. 19 Mayıs 1879, Danville, Virginia, ABD - ö. 2 Mayıs 1964, Grimsthorpe Castle, Lincolnshire, İngiltere), Britanya Avam Kamarası'nın ilk kadın üyesi.

1879'da Danville, Virginia'da ChiswelI Dabney Langhorne ve Nancy Witcher Keene çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi, babasının işleri büyük ölçüde köle işgücüne dayandığı için Amerikan İç Savaşı'nda köleliğe son verilmesiyle Nancy dünyaya gelmeden önce yoksul düşmüştü. Doğumundan sonra babası tekrar eski zenginliğine erişmeye çalıştı; önceleri mezatçılık yapan babası daha sonra eski bir müteahhit olarak sahip olduğu iş bağlantılarıyla bir iş elde etti. Nancy 13 yaşına geldiğinde ailesi eski refahına ulaşmıştı.

Zekası ve enerjisiyle tanınan Astor, ilk evliliğini 1897'de Bostonlu Robert Gould Shaw'la yaptı. 1903'te boşandı. Kocasından ayrıldıktan sonra, iş aramak için İngiltere'ye geldi. 1906'da, Londra'da tanıştığı, John Jacob Astor'un üçüncü kuşaktan torunu Waldorf Astor ile evlendi. Kocası babasının vikontluğunu sürdürmek için Avam Kamarası'ndaki görevini bırakınca, Plymouth'daki seçim böIgesinde sürekli olarak kocasıyla birlikte mücadele etmiş olan Astor onun yerine Birlikçilerin adayı oldu. Hareketli bir kampanyanın sonunda, 28 Kasım 1919'da seçimi büyük bir çoğunlukla kazandı. Parlamentodaki görevinden 1945'te istifa edene değin sürekli olarak PIymouth'dan aday oldu.

Lady Astor parlamentoda kaldığı 1946'ya kadar parlamentoda kadınlara ilişkin sorunlar dışında, temel olarak özgürlükçü bir eğitim sisteminin yerleştirilmesi, alkol kullanımının engellenmesi ve Ticaret Yasası'nın kapsamının genişletilmesi için çalıştı. Sürekli olarak okuldan ayrılma yaşının yükseltilmesini savundu. On sekiz yaşının altındakilere içki satılmasını yasaklayan Alkollü İçkiler Yasa Tasarısı'nın kabul edilmesini sağladı. Ayrıca, dağıtım ve gıda maddeleri sektörünün belirli alanlarında koşulların düzeltilmesi için mücadele etti.

Cliveden'deki (Buckinghamshire'da Taplow yakınları) yazlık evinde düzenlediği toplantıların, başta dış ilişkiler olmak üzere, birçok konuda önemli sayılabilicek etkileri oldu. Bu toplantılara katılanlara "Cliveden" grubu denirdi.

Nancy Astor biri ilk evliliğinden olmak üzere toplam altı çocuk annesiydi.

Maurice Collins'in Nancy Astor: An Informal Biography (1960) adlı kitabı Astor üzerine bilgi veren temel bir başvuru kaynağıdır.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 441

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..