Sayfamızda ABD, Liberteryen Ekonomisti, Siyaset Kuramcısı Murray Rothbard hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Murray Rothbard Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Murray Rothbard

Murray Rothbard - Murray Rothbard ABD, Liberteryen Ekonomisti, Siyaset Kuramcısı
Doğum Tarihi : 2 Mart 1926
Ölüm Tarihi : 7 Ocak 1995
Balık Burcu

Sayfayı Paylaş :

Murray Newton Rothbard (2 Mart 1926 - 7 Ocak 1995), Avusturya Okulunun ABD'li liberteryen ekonomisti ve siyaset kuramcısı.

Görüşleri modern liberteryenizmin gelişiminde yeni ufuklar açan bir rol oynamıştır. Rothbard, anarko-kapitalizmin kurucusu, önde gelen teorisyeni ve 20. yüzyıl Amerikan liberteryen hareketinin merkezi figürüdür. 20'nin üzerinde anarşist teori, tarih, ekonomi ve diğer konularda kitap yazmıştır.

Rothbard açısından, klasik liberalizmin devlet ve özgürlük teorisinin yeniden kurgulanması, devletle ilişkilenmiş görevlerden kurtararak bir nevi arınım yaşamasını sağlayacak, diğer taraftan ise bu harekete radikal bir kimlik kazandırarak, mevcut koşullarda kaybetmek üzere olduğu geleceğini kurtarılabilecektir. Bu ise ancak, özel-mülkiyetçi anarşizmle, kısaca Anarko-kapitalizmle mümkün olacaktır.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 217

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..

Bu güne özel Demli Sözler..