Sayfamızda Kanada, Sinema Oyuncusu Mary Pickford hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Mary Pickford Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Mary Pickford

Mary Pickford - Mary Pickford Kanada, Sinema Oyuncusu
Doğum Tarihi : 8 Nisan 1892
Ölüm Tarihi : 29 Mayıs 1979

Sayfayı Paylaş :

Mary Pickford, asıl adı Gladys Mary Smith (d. 9 Nisan 1892 - ö. 29 Mayıs 1979), Kanadalı sinema oyuncusu.

Mary Pickford filmlerde figüranlık yapmaya D. W. Griffith'in Biograph Company filmiyle başladı, sessiz sinemanın ilk yıldızı oldu. 1913'ten itibaren bir dizi filmde tatlı ve masum kadın karakterleri canlandırdı. Rebecca of Sunnybrook Farm (1917) ve Pollyanna (1920) filmlerindeki rolleriyle 'Amerika'nın Sevgilisi' oldu. 1919'da Charlie Chaplin, Douglas Fairbanks ve Griffith'le birlikte filmlerden elde edilen karın stüdyolara değil de sanatçılara gitmesini sağlamak için United Artists'i kurdu.

İlk film yıldızlarından biri olmuş, sessiz sinema döneminde Amerika'nın sevgilisi olarak adlandırılmış ve sinema yaşamının doruğunda ABD'nin en ünlü ve en zengin kadınları arasında yer almıştır.

Sahneye ilk kez 5 yaşında Toronto'da çıktı. Sekiz yaşında bir turneye katıldı ve sonraki 10 yıl içinde Broadway'deki çeşitli yapımlarda rol aldı. Griffith'in The Lonely Villa (1909) adlı filminde başrol oynadı. Daha sonra kendini tümüyle sinemaya verdi ve Adolph Zukor'un film şirketi Famous Players Film Company'nın en önemli oyuncularından biri oldu. 1929 yapımı Coquette filmindeki Norma Besant rolüyle En iyi kadın oyuncu oscarını kazandı.
kaynak: wikipedia + reitix.com

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 161

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..

Bu güne özel Demli Sözler..