Sayfamızda Kanada, Şair, Söz Yazarı, Müzisyen Leonard Cohen hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Leonard Cohen Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Leonard Cohen

Leonard Cohen - Leonard Cohen Kanada, Şair, Söz Yazarı, Müzisyen
Doğum Tarihi : 21 Eylül 1934

Sayfayı Paylaş :

Leonard Norman Cohen (d. 21 Eylül 1934; Montreal, Quebec), Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen. İlk şiir kitabını Montreal'de 1956'da, ilk romanını ise 1963'te yayımladı.

Cohen'in erken dönem şarkıları müzikal olarak Avrupa folk müziğine dayanır (çoğunluğu 1967 yılında çıkan Songs of Leonard Cohen albümünde yer alır).

70'lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yapan Cohen'in, 80'lerden itibaren tipik olarak bas bariton tonda söylediği şarkılarına kadın vokalistler ve elektronik bireştiriciler eşlik ediyor.

Çalışmalarında genellikle din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edinir.

Cohen'in şarkıları ve şiirleri pek çok başka şarkıcı ve şarkı yazarını etkiledi. Eserleri 1000'den fazla kere başka sanatçılarca yorumlandı ve kaydedildi. "Canadian Music Hall of Fame" ve "Canadian Songwriters Hall of Fame"e kabul edilen Cohen, ayrıca ülkenin en büyük sivil şeref madalyası olan "Companion of the Order of Canada" ile ödüllendirildi. 10 Mart 2008'te Lou Reed'in yaptığı bir konuşma sonrası "Rock and Roll Hall of Fame"e kabul edilen Cohen böylece en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasındaki yerini belgeledi.


Ünvanları ve Onur Ödülleri
1968'de Cohen İngiliz dilindeki şiir ya da oyun kategorisindeki Devlet Genel Ödülü'nü almayı reddetti.
1991'de "Canadian Music Hall of Fame"'de çalışmaya başladı.
1993'te Yılın Erkek Solisti dalında Juno Ödülü kazandı.
1994'te Yılın Şarkı Yazarı dalında Juno Ödülü kazandı.
1996'da Rinzai Budist Rahibi oldu.
2001'de Ten New Songs isimli albümünün Fransa'da 100.000 adetten fazla satılması sebebi ile SNEP Ödülü'nü aldı.
2003'te Kanada'nın en büyük sivil onur madalyası olan "Companion of the Order of Canada"yı aldı.
2004'te Görkemli Kaybedenler "Canada Reads 2005" ödüllerine aday oldu. Kitap seçilip Rufus Wainwright tarafından kazanan olarak ilan edilmesinin ardından, komite Wainwright'ın yerine Molly Johnson'ın jüriye alındığını duyurdu.
2006'ta "Canadian Songwriters Hall of Fame"e kabul edildi.
2007'de Herbie Hancock's'un albümü The Joni Letters'ta görev alan sanatçılardan biri olması sebebiyle Grammy Ödülü kazandı.
2008'te "Rock and Roll of Fame"e kabul edildi.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 317

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..

Bu güne özel Demli Sözler..