Sayfamızda Yeni Zellanda, Yazar Katherine Mansfield hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Katherine Mansfield Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Katherine Mansfield

Katherine Mansfield - Katherine Mansfield Yeni Zellanda, Yazar
Doğum Tarihi : 14 Ekim 1888
Ölüm Tarihi : 9 Ocak 1923

Sayfayı Paylaş :

Asıl adı Katherine Mansfield Beauchamp Murry Yeni Zellandalı dünyaca ünlü bir yazardır.

14 Ekim 1888′de Yeni Zelanda'da dünyaya gelen Katherine Mansfield, 9 Ocak 1923′te hayata gözlerini yummuştur.

Katherine Mansfield İngiltere'nin başkenti Londra'da eğitim görmüştür.

'Modernlik' olarak bilinen akımın temsilcisi olan Katherine Mansfield,yazdığı öykülerinde karakterlerin iç çözümlemeleri ve iç dünyalarını ayrıntılarıyla ele almasıyla bilinir. Kısa öykünün tanrıçası olarak adlandırılan Katherine Mansfield, eserlerinde kullandığı sembollerle de edebiyat dünyasına farklı bir boyut getirmiştir.

Türk Edebiyatı'nda öykülerinin çevirilerini bulmak mümkündür. Adam yayınevi tarafından Memet Fuat çevirisi ile yayınlanan 'Ölü Albayın Kızları' isimli kitabı büyük beğeni kazanmıştı.

Katherine Mansfield, hikayelerinde hüzünlü finallere yer veren bir yazardır. Üslübu çoğu kişi tarafından dünyaca ünlü yazar Çehov'a benzetilen Katherine Mansfield, 34 yaşında tüberküloz hastalığından dolayı yaşamını yitirmiştir.

Dünyaca ünlü yazar Katherine Mansfield yazdığı öykülerle döneminde büyük kitlelere kendisini tanıttı.

Katherine Mansfield'in yaşamı
Babası bankacı olan Katherine Mansfield'in kuzeni ise Kontes'ti. Elizabetsh von Arnim'in kuzeni olan Katherine Mansfield, 2 kardeşi vardı.

Katherine Mansfield'in ilk öyküleri Wellington Girls' High School ve High School Reporter dergilerinde yayınlandı.

Yeni Zelandalı bankacı ve tüccar Harold Beauchamp'in kızı olan Katherine Mansfield gençliğinde Charles Dickens okumaktan büyük zevk alırdı.

9 yaşında ilk deneme öyküsünü yazan ünlü yazar, kısa sürede kendisini geliştirdi ve usta yazarlığa adım attı.

Fransızca konuşmuyorum (Je Ne Parle Pas Français) kitabı ile 'dahi' ünvanını kazanan Katherine Mansfield, babasının tepkisini çekmişti. Katherine Mansfield, eğitim döneminde 'Sezar' takma adını verdiği Arnold isimli genç ile ateşli mektuplaşmalar yaptığı biliniyor.

Queen's College'de müzik aletlerine ilgi duyan Katherine Mansfield, çello eğitimi almıştır. Okul yıllarında aynı zamanda okul gazetesinde de hikayelerini yayınlamaya başlayan Mansfield, evlendikten 1 gün sonra kocasıyla ayrılmıştır.

Kocasından ayrıldıktan bir süre sonra evlilik dışı hamile kalan Katherine Mansfield, bu çocuğu düşürdüğü için dünyaya getirememiştir.

İngiliz yazar John Middleton Murry ile tanıştıktan sonra yazarlığı büyük bir ölçüde değişen Mansfield kardeşini de 1. Dünya Savaşı'nda kaybetmiştir. Kardeşinin ölümünden sonra yazı ve öyküleri büyük bir değişim göstermiş ve hatıralarını eserlerine aktarmıştır.

Hayatı boyunca birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan Katherine Mansfield'in Fransa ve İsviçre'ye sık sık tedaviye gittiği biliniyor. Kaynaklara göre 1923 yılında 34 yaşındayken Fransa'da hayatını kaybeden Mansfield'in ölüm nedeni ise tüberkülozdur.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 223

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..

Bu güne özel Demli Sözler..