Karl Ferdinand Braun Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Alman, Mucit, Fizikçi Karl Ferdinand Braun hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Karl Ferdinand Braun Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Karl Ferdinand Braun

Karl Ferdinand Braun - Karl Ferdinand Braun Alman, Mucit, Fizikçi
Doğum Tarihi : 6 Haziran 1850
Ölüm Tarihi : 20 Nisan 1918
İkizler Burcu

Sayfayı Paylaş :

Karl Ferdinand Braun, Nobel Fizik Ödülü sahibi Alman mucit ve fizikçi.

Braun, radyo ve televizyon teknolojisinin gelişmesine önemli katkılarda bulundu ve Guglielmo Marconi ile 1909 Nobel Fizik Ödülü'nü paylaştı.


Hayatı

Braun, Fulda'da doğdu. 1872'de Berlin Üniversitesi'nden fizik doktorasını aldı. 1895'de Fizik Enstitüsü yöneticisi ve Strazburg Üniversitesi'nde fizik profesörü oldu.

1897'de katot ışınlı tüpü ve katot ışınlı tüp osiloskobunu icat etti. Almanca konuşulan ülkelerde (Braunsche Röhre) ve Japonya'da (Buraun-kan) CRT, soyadına ithafen Braun tüpü olarak adlandırıldı. Yüz yıl sonra yani günümüzde, CRT teknolojisi yavaş yavaş televizyon ve bilgisayar ekranlarında düz ekran teknolojisi (LCD, LED, Plazma gibi) ile yer değiştirdi.

Radyonun gelişim sürecinde, telsiz telgraf ile de uğraştı. 1898'lerde, Kristal diyot doğrultucuyu icat etti. Guglielmo Marconi, Braun'un patentlerini kullandı. Braun'un İngiliz patentinin ayarları, Marconi'nin birçok patent ayarlarında kullanıldı. Marconi, sonralarda Braun'un patentlerinden bir parça aldığını itiraf etti. 1909'da, telsiz telgrafa olan katkıları için Marconi'yle beraber Nobel Fizik Ödülü aldı.

I. Dünya Savaşı'nın başlangıcıyla beraber Alman kablosuz iletişim istasyonunu (Marconi Corporation'un yönettiği) İngilizlere karşı savunmaya yardım etmek için Amerika savaşa katılmadan önce Amerika, Sayville'a gitti. Amerika savaşa katıldıktan sonra Braun tutuklandı ama rahat bir şekilde Brooklyn'a gitti.

Braun, 1918'de savaş bitmeden önce, Brooklyn'deki evinde vefat etti.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 492

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..