Joseph Pilates Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Pilates Eğitmeni Joseph Pilates hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Joseph Pilates Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Joseph Pilates

Joseph Pilates - Joseph Pilates Pilates Eğitmeni
Doğum Tarihi : 9 Aralık 1883
Ölüm Tarihi : 9 Ekim 1967
Yay Burcu

Sayfayı Paylaş :

Düsseldorf' ta doğan Joseph Pilates, hastalıklı bir çocukluk dönemi geçirmiş; astım, romatizma ve çelimsizlik' Ancak genç yaşta kayak, jimnastik, vücut geliştirme ile ilgilenerek kendisini ve vücudunu geliştirmiştir. 1912′ de İngiltere' ye taşınarak, sirk cambazı, boksör ve İngiliz detektiflerine 'kendini koruma' konusunda eğitmenlik yapmıştır.

Birinci Dünya Savaşı döneminde ise 'yabancı düşman' ilan edilerek Lancaster bölgesinde kampa alınmıştır. Kampta hastabakıcılık yapmış, fitness ve kendi geliştirdiği teknikleri öğretmeye başlamıştır. 1918 yılındaki grip salgınında İngiltere'de pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta yaşayanların hiç etkilenmemesi üzerine Pilates ve tekniği ün kazanmıştır. Pilates savaştan sonra Almanya'da metodunu geliştirmeye devam etmiş ve bu metodu şehir polislerine öğretmiştir. 1926′ da A.B.D ' ne göç etmiş ve New York'da halen faaliyetlerine devam eden stüdyosunu açmıştır. Pilates metodu kısa sürede özellikle Graham ve Balanchine dansçıları arasında yaygınlaşmıştır.

Pilates tekniğine adını veren Joseph Pilates 1880 yılında Düsseldorf'ta dünyaya geldi. Güçlü bir bünyeye sahip olmayan Joseph çocukluk yıllarında astım ve romatizma gibi ağır hastalıklar geçirdi. Çelimsiz bir vücuda sahip olduğu için kayak ve jimnastik yaparak kaslarını geliştirdi. 1912 yılında İngiltere'ye taşınarak sirk cambazlığından boksörlüğe kadar değişik işler yapan Joseph, bir süre İngiliz dedektiflerine dövüş esnasında korunma yöntemlerini konusunda bile eğitmenlik yaptı. Birinci Dünya Savaşı döneminde düşman askerleri tarafından kampa kapatılan Joseph, orada da boş durmayarak sadece kendini geliştirmeye devam etmekle kalmadı egzersizlerini de herkese öğretti. İngiltere o yıllarda dünyanın en büyük salgınlarından biri olarak bilinen veba salgınına yenik düştü. Birçok insanın ölümüne neden olan bu salgın, Joseph' in kampta olduğu zamana denk geldi. Kamptakilerin çoğu hayatlarını kaybederken Joseph'in kampında bulunanlar hastalıktan etkilenmeyince bu olay bir mucize olarak adlandırıldı ve Joseph'in egzersizleri o günden sonra hayat kurtaran teknikler olarak anılmaya başladı. Savaş sona erdikten sonra 1926 yılında Almanya'ya dönen Joseph, geliştirdiği metotlarla ün saldı. Sonrasında Amerika'ya göç ederek orada aslında hemşire olan eşi Clara ile tanıştı ve hemen arkasından New York'ta ilk stüdyolarını açtılar. Amerika'nın en ünlü dansçılarının da geldiği bu stüdyo böylece tanınmaya başladı ve pilates yaygınlaştı.Uzun süre ilk müşterileri erkekler oldu, sonra kadınlar da ders almaya başladılar. Karı koca sürekli yeni hareketler yaratmaya, kendi vücutlarında deneyip başarı elde ettikleri hareketleri öğrencilerine öğretmeye ve yaptırmaya başladılar. Çok ağır porogramları olan boksörleri, Newyork bale öğrencilerini çalıştırdılar.

Joseph Pilates 1967 yaşında öldüğünde; arkasında kendi yarattığı 500 den fazla pilates hareketi, binlerce duruş bozukluğundan kurtulup forma girmiş, sağlığına kavuşmuş insan bırakmıştı.

kaynak: pilatesdunyasi.com

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 1758

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..