Sayfamızda ABD, Yazar James Fenimore Cooper hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca James Fenimore Cooper Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

James Fenimore Cooper

James Fenimore Cooper - James Fenimore Cooper ABD, Yazar
Doğum Tarihi : 15 Eylül 1789
Ölüm Tarihi : 14 Eylül 1851

Sayfayı Paylaş :

James Fenimore Cooper; (d. 15 Eylül 1789, Burlington, New Jersey, ABD) - (ö. 14 Eylül, 1851), ABD'li yazar. Erken 19. yüzyıl ABD'li yazarıdır.

(1789 Burlington/New Jersey-1851 Cooperstown), Amerikalı yazar. Cooperstown'ın kurucusu olan zengin bir çiftçinin oğluydu. 1806'da Yale Koleji'nden kovuldu. Ticaret gemilerinde ve donanmada çalıştı. 1811'de evlendi ve çiftçiliğe başladı. "Precaution" (Önlem, 1820) adlı romanıyla edebiyat dünyasına girdi. "The Spy" (Casus) adlı yapıtıyla ün kazandı (1821). Siyasal ve sosyal gözlemci olarak Avrupa'ya gitti (1826-1833). 32 macera romanı yazdı. Yapıtlarında kızılderililerle ilk sömürgeciler arasında geçen savaşları abartılı kişi betimlemeleri kullanarak anlattı. Doğa güçleri ve uygarlık arasındaki çatışmayı betimleyen romanları ABD ve Avrupa'da çok beğenildi. Denizcilikle ilgili romanlar, tarih araştırmaları, siyasal ve sosyal eleştiri niteliği taşıyan romanlar yazdı. Çağının en önemli konularında (ABD'nin Batı'da ve denizlerde uygarlık sınırları, demokrasi ve mülkiyet, Tanrı'nın oluşması ve insanlığın gelişmesi) ilk çok yönlü roman ustası olarak kabul edilir.

Önemli yapıtları;
"The Last of the Mohicans" (Mohikanların Sonuncusu, 1826),
"The Pioneers" (Öncüler, 1823),
"The Prairie" (Çayır, 1827),
"The Path Finder" (İzci, 1840)
"History of the Navy of the United States" (Birleşik Devletler Denizcilik Tarihi, 1839).

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 226

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..

Bu güne özel Demli Sözler..