Jacques Audiberti Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Fransız, Şair, Oyun Yazarı Jacques Audiberti hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Jacques Audiberti Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Jacques Audiberti

Jacques Audiberti - Jacques Audiberti Fransız, Şair, Oyun Yazarı
Doğum Tarihi : 25 Mart 1899
Ölüm Tarihi : 10 Temmuz 1965
Koç Burcu

Sayfayı Paylaş :

Fransız şair, roman ve oyun yazarı. Modern tiyatronun oluşumuna katkıda bulunmuştur.

Antibes'te doğdu. Antibes Koleji'ni bitirdikten sonra Güney Fransa'da gazeteciliğe başladı. 1925 yılında Paris'e taşındı. Le Journal ve Le Petit Parisien gibi gazete ve dergilerde çalıştı. Bu yıllarda Paris'teki sanat ve edebiyat çevreleriyle tanışan Audiberti, Apollinaire ve Paul Valery gibi büyük şairlerle yakın ilişkiler kurdu. Race des hommes ('insanlığın Irkı') adlı şiir kitabıyla 1937 Mallarme Ödülü'nü, 1965'te ise Büyük Edebiyat Ödülü ile Eleştirmenler Ödülü' nü kazandı. Ömrünün son yıllarım yakalandığı ölümcül hastalığın ilerlemelerini günlükler halinde kaydetmekle geçiren Audiberti, Paris'te öldü.

1946'da yazılan ve yazarın en çok tanınan oyunu Quoat-Quoat, başkaları tarafından piyon olarak kullanılan genç ve romantik bir adamın, benimsediği kişiliği reddetmek yerine ölümü yeğlemesini anlatır. 'Kötülük' yaygın bir tema olarak Audiberti'nin oyunlarında kendisini sık sık gösterir; Le mal court (Kötülük Kol Geziyor) deneyimsiz bir genç kızın kötülükle ilk karşılaşmasında, mahvolmak yerine kötülüğü kabullenmeyi seçmesinin acıklı öyküsünü anlatır. 1956'da yazdığı La hoberaute ('Şahin') Audiberti'nin ölçütlerine göre'sözümona uygar' dünyanın bozucu etkileri altında yıkılmaya mahkûm olan saf ve tepıiz bir sevginin çözülüşünden söz eder.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 360

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..