Hz. Nuh (as) Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Peygamber Hz. Nuh (as) hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Hz. Nuh (as) Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Hz. Nuh (as)

Hz. Nuh (as) - Hz. Nuh (as) PeygamberSayfayı Paylaş :

Hz. Nuh, İdris aleyhisselamın göğe çıkarılmasından sonra çığırından çıkan insanlara örnek olması için peygamber olarak gönderilmiştir. Putlara tapan insanları doğru yola sevk etmekti görevi. O zaman 50 yaşında olan Hz. Nuh yıllarca insanlara dini anlatmış ve teşvik etmiştir. Fakat Hz. Nuh'a kendi oğlu Ken'an dahi inanmamıştır, dahası alaya alıp işkence etmişlerdir. Kuran-ı kerimde bu hadise şöyle geçmektedir; Andolsun ki Nuh'u elçi olarak kavmine gönderdik. Dedi ki: Ey kavmim ! Allah'a kulluk edin, sizin ondan baska tanrınız yoktur. Dogrusu ben, üstünüze gelecek büyük bir günün azabından korkuyorum (A'raf, 59). Nuh aleyhisselam insanların davetine icabet etmedikleri için onlara beddua etti:(Rabbim!) Sen de bu zalimlerin ancak şaşkınlıklarını artır (Nuh, 24).

Yüce Allah daha sonra kendisine gemi yapmasını emretmiştir. Buda Kuran-ı Kerimde şöyle ifade ediliyor; Gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarınca gemiyi yap ve zulmedenler hakkında bana (bir şey) söyleme! Onlar mutlaka boğulacaklardır! (Hud, 37). Gemi bitince tufan oldu (denizler taşti ve her taraf su oldu). Nuh aleyhisselam sayısı 80 kisi kadar olan mü'minler ile 3 katlı olan gemiye bindi. Nuh aleyhisselam gemiye her hayvandan birer çift aldı. Oğlu Ken'an'i da gemiye almak istedi, ama o 'Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım' dedi, gemiye binmedi ve hemen bir dalga onu alıp boğdu. Allah Teala da Nuh aleyhisselamın bu oğlu hakkında af dilemesine karşılık: (...) Ey Nuh ! O asla senin ailenden değildir. Çünkü onun yaptığı kötü bir iştir. O halde hakkında bilgin olmayan bir şeyi benden isteme.(...) (Hud, 46)

Sular taştı heryer sular altında kaldı, insanlar ve hayvanlar helak oldu. 150 günün ardından Allahü Teala şöyle buyurmuştur: Yere suyunu Çek; göğe: ey gök sen de yağmurunu tut ve böylece yağmur durmuş yeryüzünden sular çekildi. Gemi Irak'taki Cudi dağında karaya vurdu. Hz. Nuh'a inanarak kurtuluşa eren insanlar günlerdir aç kalmışlardı. Karaya vurdukları yer dağ olduğu için orada da yiyecek yoktu. Hz. Nuh insanlara ellerinde olan bütün yiyecekleri birleştirmelerini emretti ve böylece yıllardır günümüze kadar ulaşan Aşure yemeğini ilk onlar yaptılar. Nuh aleyhisselamın 3 oğlu Sam, Ham ve Yafes'in soyundan olduğu için insanlar Hz. Nuh'a ikinci Adem de demektedir. Nuh aleyhisselamın rivayetlere göre 1000 yaşında dünyaya veda ettiğini söyIüyorlar. Fakat Kur'an-ı Kerim'de : Andolsun ki biz Nuh'u kavmine gönderdik de o 1000 yıldan 50 yıl eksik bir süre yanlarında kaldı.(...) (El-Ankebut, 14) diye geçiyor. Hz. Nuh gemicilerin ve marangozların üstadıdır çünkü bu işleri Allah'ın kerem ve Iütfu sayesinde ilk o yapmıştır.

Hz. Nuh'un evlatlarına öğüdü;

Bunlardan (ilk) ikisini asla bırakmayın diğer ikisini de asla yapmayın
1. La ilahe illallah
2. Subhanallah vebi hamdihiy'dir
3. Gavurluktan (sakının)
4. Kibir'den sizi uzak durun.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 565

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..