Sayfamızda Almanya, Komutan, Polis, Ekonomi Bakanı Hermann Wilhelm Göring hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Hermann Wilhelm Göring Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Hermann Wilhelm Göring

Hermann Wilhelm Göring - Hermann Wilhelm Göring Almanya, Komutan, Polis, Ekonomi Bakanı
Doğum Tarihi : 12 Ocak 1893
Ölüm Tarihi : 15 Ekim 1946

Sayfayı Paylaş :

Hermann Wilhelm Göring (12 Ocak 1893 - 15 Ekim 1946), Almanya'nın I. Dünya Savaşı'ndaki bir savaş kahramanı, II. Dünya Savaşı sırasında ise Nazi Almanyası'nın Hava Kuvvetleri komutanı. 1943'e kadar polis ve ekonomi bakanlığını yaptı ve aynı zamanda Reichsmarschall (Reich Mareşali) rütbesine sahipti. 1933'te Alman gizli polis teşkilatı Gestapo'yu kurmuş, 1934'e kadar yöneticiliğini yapmıştır.

12 Ocak 1893'de Rosenheim'da doğdu. Babası Heinrich Ernst Göring (d. 31 Ekim 1839 - ö. 7 Aralık 1913), eski bir süvari subayı olarak Alman himayesindeki Alman Güneybatı Afrikası'na (günümüz Namibya) Büyük Vali olmuştu. Aynı zamanda hukukçu ve diplomattı. Babasının bir önceki evliliğinden beş çocuğu vardı. Göring'in vaftiz babası, Dr. Hermann Epenstein idi. Varlıklı bir doktor ve işadamı olan Epenstein Göring'in babası ile Afrika'da tanışmıştı. Epenstein bir ordu cerrahı ve aynı zamanda Yahudi asıllı bir Hıristiyan idi. Göring'in annesi, Epenstein'in metresi haline geldi, yaklaşık on beş yıl öyle kaldı ve Epenstein'in Veldenstein'daki evine yerleşti.

Çok genç yaşta bir asker olarak kariyer yapmak isteyen Göring, oyuncak askerler ile oynardı. On bir yaşında yatılı okula gönderildi ve okulun yemekleri kötü ve de disiplini çok sertti.

Onaltı yaşında okuldan mezun oldu ve Berlin'de Lichterfelde'de bir askeri akademiye gönderildi. Göring, 1912 yılında Prusya ordusunun Prens Wilhelm Alayına (112. Piyade) katıldı. Ertesi yıl annesi Epenstein'den ayrıldı. Ailesi Veldenstein'ı evi terk etmek zorunda kaldı ve Münih'e taşındı; Göring'in babası kısa bir süre sonra vefat etti.

1. Dünya Savaşı, 1914 yılının Ağustos ayında başladığında, Göring bulunduğu alayı ile Mulhouse'da Teğmen rütbesiyle görev aldı. Siper savaşında nemli hava sonucu romatizma rahatsızlığı ile hastaneye kaldırıldı. Arkadaşı Bruno Loerzer, onu Alman ordusunun Luftstreitkräfte'ye ("hava muharebe kuvvet") aktarmak için üstleri ikna edemedi ve transfer isteği geri çevrildi.

Pilot eğitim kursunu tamamlayarak Jagdstaffel 5'e atandı. Şubat 1917 yılında Loerzer komutasındaki Jagdstaffel 26'ya katıldı.

7 Temmuz 1918 tarihinde, Wilhelm Reinhard ve Manfred von Richthofen'in ölümünden sonra, Göring ünlü Jagdgeschwader 1 in komutanı yapıldı. Göring'in kibirli olması nedeniyle Jagdgeschwader 1 popüler değildi.

Hermann Göring Savaş sırasında 22 adet düşman uçağını düşürdü ve 1. Sınıf Şeref Madalyası (Pour le Mérite) aldı. Savaş kaybedilmişti fakat Hermann Goering halkın gözünde bir savaş kahramanıydı. 1919'da Yüzbaşı rütbesi ile ordudan ayrıldı.

Göring'in Luftwaffe'ı Hollanda Muharebesi'nde ve 1940 yılında Fransa Savaşı'nda önemli roller oynadı. Fransa'nın yenilgisinden sonra Hitler tarafından başarılı bir liderlik gösterdiği için Demir Haç madalyası ile ödüllendirildi. 19 Temmuz 1940 tarihinde bir kararname ile Hitler, Göring'i Reichsmarschall yani Reichsmarschall des Grossdeutschen Reiches (Büyük Alman Reich Mareşali) rütbesine terfi ettirdi. Göring Luftwaffe komutanı olarak 30 Eylül 1939 tarihinde Şövalye Demir Haçı madalyası da almıştı. 1940'tan 1945'e kadar savaş ekonomisini yönetti. 1941'den 1945'e kadar Doğu Ekonomi Yönetimi Kurmayı'nın başkanlığını yaptı.

İkinci Dünya Savaşı'nın ilerleyen dönemlerinde Göring'in yapamayacağı görevleri kabul etmesi sonucu kendisini adeta soyutladı ve savaşın tek suçlusu gibi görmeye başladı. Hermann Göring'in ilk büyük hatası 1940 yılındaki İngiltere'nin bombalanmasındaki zamanlama hatası, 1942'de Stalingrad'daki 6. orduya ikmal ve yardım desteğinin kötü hava şartları yüzünden başarısız olmasıdır. Stalingrad'daki hava şartlarında hiçbir uçağın gerekli yardımı yapamayacağını kendisi de biliyordu fakat Hitler'e hayır dememek için bu görevi kabul etti.

20 Nisan 1945 tarihinde Berlin'de Führerbunker'de Hitler'in son kez kutlanan doğum gününde bulundu. Mareşal Göring, Hitler'in 20 Nisan'daki doğum günü toplantısının hemen ardından, malikanesindeki değerli eşyaları kamyonlara yükletip, uzun bir araç konvoyuyla Berlin'den ayrıldı.

Bu arada Luftwaffe'nin Hitler'in sığınağındaki irtibat subayı General Karl Koller, 22 Nisan'daki toplantıya katılmamıştı. Ancak, toplantı hakkında aynı akşam bilgi aldı. Yaşanan olaylar kendisine, "Führer mahvoldu" diye anlatıldı. Bunun üzerine saat 03:30'da bir avcı uçağıyla, Göring'e durumu rapor etmek için Münih'e uçtu. 26 Nisan 1945 tarihinde Obersalzberg Müttefikler tarafından saldırı altındayken Göring çocukluk döneminde birkaç kez zaman geçirdiği şimdiki Avusturya'da bulunan Mauterndorf'daki kaleye taşındı. Elindeki sanat hazinelerini Berchtesgaden'e ve başka yerlere taşıdı. Göring, Hitler'in 29 Haziran 1941'de imzaladığı kararnameyi yeniden inceledi. Bu belgede, Führer çalışamayacak duruma gelirse yerine kendisinin vekalet edeceği, ölecek olursa da yerine onun geçeceği yazılıydı. Bunun üzerine Göring Hitler'e bir telgraf göndererek vekalet için onayını istedi. Göring'in rakibi Martin Bormann, bu mesajı Hitler'e iletti ve Göring'i iktidarı ele geçirmekle suçladı. Hitler'in tepkisi Göring'i "vatan haini" olarak tanımlayan, ancak tüm görevlerinden çekildiği takdirde hayatının bağışlanacağını bildiren bir telgraf olmuştur. 29 Nisan 1945'te NSDAP'den atıldı. Martin Bormann ise SS Karargahına bir radyo mesajı göndererek Göring'in tutuklanması emrini verdi. Tutuklama işlemi ertesi sabah gerçekleştirildi ve Göring ev hapsine tutuldu. Bormann ise Göring'in sağlık nedenleriyle istifa ettiğini radyoda bir anons yaparak duyurdu. Göring, oradan geçen bir Luftwaffe birimi tarafından 5 Mayıs'ta ev hapsinden kurtarıldı ve karısını ve çocuğunu Obersalzberg'teki malikanesinde bırakarak Amerikan hatlarına doğru yola koyuldu. Savaş bittikten sonra 6 Mayıs'ta Radstadt yakınlarında bir Amerikan karargahına gidip teslim oldu ve gözaltına alındı. 8 Mayıs'ta tutuklandı​​.

Göring, tutuklanmasının ardından uçakla Lüksemburg'a götürülerek, Mondorf-les-Bains'da kod adı Ashcan Kampı olan Palace Hotel'de tutuldu. Sıkı bir diyete girdi ve 27 kg kaybetti. En üst düzey NSDAP hükümeti yetkilileri ile beraber Eylül ayında Nürnberg'e transfer edildi. Kasım ayında askeri mahkemeler başladı. Göring üçüncü en yüksek rütbeli nasyonal sosyalist Alman subayı olarak Nürnberg yargılanan Reich Devlet Başkanı (eski Amiral) Karl Dönitz ve eski bakan olan Führer Vekili Rudolf Hess'in arkasında yargılandı.

Göring o kadar büyük bir isim yapmıştı ki Amerikan askerleri bile kendisine çok büyük saygı gösteriyordu. Nürnberg mahkemesinde kendinden emin tavırları ve yöneltilen bütün suçlamalara verdiği akıllıca cevaplar sayesinde diğer Alman subaylarını da etkisi altına almıştı. Bunu fark eden mahkeme, Göring'in diğer mahkûmlardan ayrı tutulmasına karar verdi. Bazı Alman subayları suçlarını inkar ederken, Hermann Göring çoğu suçlamayı kabul etti ve Hitler'e bağlılığını son dakikaya kadar sürdürdü. Mahkemenin hakkında verdiği idam kararından sonra infaz olmadan birkaç saat önce hücresinde kendisine bakan askerden özel kutusunu istedi, o kutunun içerisinde bulunan Potasyum Siyanür kapsülünü içerek tıpkı Himmler gibi asılmadan hayatına son verdi.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 173

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..

Bu güne özel Demli Sözler..