Han Akçadağ Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Türk Şair, Yazar ve Öğretmen Han Akçadağ hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Han Akçadağ Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Han Akçadağ

Han Akçadağ - Han Akçadağ Türk Şair, Yazar ve Öğretmen
Doğum Tarihi : 1982


Sayfayı Paylaş :

Şair, Mayıs 1982 yılında Kahramanmaraş'a bağlı Onikişubat İlçesi Çağlayan Mahallesinde dünyaya gelmiştir. Türk şiirine doğu-batı sentezli bakan Türk Şairlerinden biridir. İlk şiir denemelerini ortaokul yıllarında serbest şiirle yapmıştır. Eğitim hayatı boyunca zaman içerisinde aruz ve hece şiir türlerinden de örnekler vermiştir.

Aslen Malatya, Akçadağ asıllı bir ailenin son çocuğu olan Han Akçadağ, Kahramanmaraş'a bağlı Onikişubat İlçesi Çağlayan Mahallesinde, küçük şirin bir coğrafyada dünyaya geldi. Çocukluğu Çağlayan, Tekir ve Kültür gibi Kahramanmaraş ilinin değişik ilçelerinde geçti. İlk çocukluk yıllarının ardından ailesi ile birlikte şehre taşındı.1988 yılında Muallim Hayrullah Efendi İlkokulu'nda eğitimine başlayan Han Akçadağ, temel eğitimini 1993 yılında Öğretmenler İlköğretim Pilot Uygulama İlkokulu'nda tamamladı. Kahramanmaraş Selçuklular Ortaokulu'ndan mezun olduktan sonra yazar, Asker olmak istediği için ailesinin yanına, Bursa'ya taşındı. Askeri Lise mülakatlarında başarılı olmasına rağmen 28 Şubat süreci nedeniyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalarak yeniden memleketine döndü. Hoca Ahmet Yesevi Lisesi ( YDAL )'nde 2002'de zorunlu örgün eğitimini tamamladı.

Liseden mezun olduktan sonra hem Yabancı Dil eğitimi alma isteği hem de Türkiye'nin doğusu hakkında bilgi sahibi olmak istemesi, ülkesinin kültürel yapısını tam olarak anlamak için bir fırsat olarak görmesi sebebiyle 2003'te Diyarbakır, Dicle Üniversitesi, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Anabilim Dalında Lisans eğitimine başladı.Eğitim hayatı boyunca Almanca ve İngilizce öğrenimiyle birlikte Psikoloji, Sosyoloji, Edebiyat, Felsefe ve Bilim Tarihi alanlarının yanı sıra Teoloji gibi birçok benzer konuda kendisini geliştirme imkânı buldu. Mezun olduktan sonra Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde değişik işlerde çalıştı.

2009 ve 2010 yılları arasında Özel Kurs merkezlerinde Akademik Düzeyde İngilizce Eğitimi verdi. 2010'da uzun bir serüvenin ardından yeniden ailesinin yanına Kahramanmaraş'a dönen yazar, M.E.B' e bağlı sayısız okulda İngilizce ve Almanca Öğretmeni olarak görev yaptı. Bu yıllarda ülkesindeki ve dünyadaki sosyo-kültürel ve teknolojik değişimin etkilerini genç kuşakların üzerinde iyice analiz etme imkânı buldu. Görevinin yanı sıra bu süre zarfında altı başlık altında topladığı İngilizce kitaplarını yayınladı. 2014'te talihsiz bir rahatsızlık geçiren Han Akçadağ, mevcut görevinden istifa etmek ve Gaziantep, Nurdağı'na taşınmak zorunda kaldı. İki yıl daha Milli Eğitim Bakanlığı Bünyesinde öğretmenlik yaptıktan sonra 1 Nisan 2016'da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı GASMEK Kurslarında Usta Öğretici olarak İngilizce kursları açmaya başladı.

22 Nisan 2019'da " Yol, Çizgiler & Ezgiler " serisinin ilk kitabı Hep yarım Kalacaksın 'ı yayınlayarak edebiyat hayatına giren yazar, takip eden aylarda serisinin devamı olan Melankolik Düşler ve Canruba Mısralar şiir kitaplarını E-kitap olarak çıkardı. Yazar, halen Gasmek bünyesinde mevcut görevini sürdürmektedir.

Kaynak: https://www.antoloji.com/han-akcadag/hayati/

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 526

Yorum Tarihi
Yorum Sahibi
Yorum
Yıldız
2023-01-04 03:40:20
Sevval Bayındır
Dizeleri insanın ruhunu alıp götüren, Düşüncelerin içinde felsefi ve psikolojik ayrıntılarıyla farkını ortaya koyan Duygusal ve romantik bir realist şair ve harika bir yorumcu... Yürek sesi daim olsun
2022-09-16 12:48:36
S. M. Kara
Nadir bulunur bir şair. Şiirindeki derinlik, imgeler ve insanın ruhuna dokunan tarzı ile okumaya değer.
2022-06-24 10:50:58
Ahmet Turna
Kütüphaneye eklenmesi gereken bir kalem! Duru ve güzel anlatımıyla şiirinde Hanı olduğunu gösteriyor. Allah yüreği güzel ozanlarımızı korusun
2022-04-19 00:30:38
Suna Demir
Severek okuduğum kalemlerdendir. Yürek sesi sonsuz olsun

Yorum Ekle! Bu içeriğe yorum bırakabilirsiniz..


Bu güne özel Demli Sözler..