Granville Stanley Hall Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, Psikolog Granville Stanley Hall hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Granville Stanley Hall Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Granville Stanley Hall

Granville Stanley Hall - Granville Stanley Hall ABD, Psikolog
Doğum Tarihi : 1 Şubat 1884
Ölüm Tarihi : 24 Nisan 1924
Başak Burcu

Sayfayı Paylaş :

Granville Stanley Hall (d. 1 Şubat 1844, Ashfield, Massachusetts - ö. 24 Nisan 1924, Worcester, Massachusetts), ABD'de psikolojinin gelişimine katkısıyla tanınan psikolog. Genelde çocuk ve eğitim psikolojisinin kurucusu olarak tanınır.

Dönemindeki psikoloji akımlarının yanı sıra Darwin, Freud ve başka kuramcıların görüşleriyle de yakından ilgilenmiştir.

Hall, 1867'de, papaz olmak isteğiyle New York kentindeki Birlik İlahiyat Okulu'na girdi.Ama ertesi yıl bu okuldan ayrılarak Almanya'ya gitti ve 1871'e değin orada okudu. Psikolojiye yönelmesindeki temel etken, deneysel psikolojinin kurucusu sayılan Wilhelm Wundt'un Grundzüge der physiologischen Psychologie (1873-74; Fizyolojik Psikolojinin Temel İlkeleri) adlı yapıtını okuması olmuştu. Hall ülkesine döndükten sonra bir yandan doktora çalışmasını sürdürürken (daha sonra ABD'nin ilk psikoloji doktorlarından biri oldu), bir yandan da Harvard Üniversitesi'nde ders vermeye başladı (1868). Bu arada psikolog ve felsefeci William James ile tanıştı. Ardından, psikoloji konusunda daha ileri düzeyde çalışmalar yapmak için yeniden Almanya'ya gittiğinde, Wundt'tan başka, fizikçi ve fizyolog Hermann von Helmholtz'la tanışma olanağı buldu.

Burada, psikoloji araştırmalarında anket kullanımının önemini kavradı.Sonradan öğrencileriyle beraber hazırlayacağı 190'ı aşkın anket, çocuk gelişimi çalışmalarına karşı ilginin artmasını sağlayacaktı.

Hall, ABD'ye döndükten sonra Harvard'da eğitim konusunda seminerler verdi ve Boston'daki okullarda yürütülen araştırmalarda kullanılan anketlerden yararlanarak iki önemli çalışma hazırladı.Bunlardan biri çocukların yalanlarıyla (1882), öteki ise çocukların akıllarından geçenlerle (1883) ilgiliydi.

Hall, 1883'te felsefe, 1884'te de psikoloji ve pedagoji dersleri verdiği Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nde ABD'nin psikoloji laboratuvarlarından birini oluşturdu.Bu laboratuvarda çalışan ilk kişiler arasında psikolog, felsefeci ve eğitimci John Dewey da vardı.Hall, 1887'de ABD'nin ilk psikoloji dergisi olan American Journal of Psychology'yi kurdu; dergi, Almanya dışında yayımlanan benzerleri arasında en önemlilerinden biriydi.

Yaşamının bundan sonraki yılları, Hall'un en etkili olduğu dönemdi.1888'de Worcester'da Clark Üniversitesi'nin kuruluşuna katkıda bulundu; rektörlük ve psikoloji profesörlüğü yaptığı sırada deneysel psikolojinin bilimsel bir disiplin olarak biçimlenmesinde önemli rol oynadı. Psikolojinin her alanında araştırmalar yapılmasını özendirdi. ABD'de 1893'e kadar yapılan 14 doktora çalışmasından 11'ini o yönetti; 1920'de emekli olana değin doktorasını onun yanında gerçekleştirenler arasında çocuk psikologları Arnold Gesell ve Lewis Terman da vardı.Çocuk ve eğitim psikolojisi alanlarındaki ilk yayını olan Pedagogical Seminary ile Journal of Genetic Psychology'yi de 1893'te Hall kurmuştu.

Hall, zihinsel gelişmenin belirli evrim aşamalarını izlediği biçimindeki kuramını, en geniş ve önemli yapıtlarından Adolescence'ta (1904;Ergenlik) kapsamlı olarak açıklamıştır. Psikanalizin de ilk temsilcilerinden biri olan Hall, 1892'de Amerikan Psikoloji Birliği'nin kurulmasına öncülük etmiş ve derneğin ilk başkanı olmuştur.Clark Üniversitesi'nin 1909'da 20. Yıl kutlama konferanslarına Sigmund Freud ve Carl Jung'u çağırmıştır. Psikolojinin temel alanlarından çoğunu kapsayan 489 çalışması arasında Senescence, the Last Half of Life (1922; Yaşlılık, Yaşamın Son Yarısı) ve Jesus, the Christ, in the Light of Psychology (1917; Psikolojinin Işığı Altında Mesih İsa) sayılabilir. Life and Confessions of a Psychologist (Bir Psikoloğun Yaşamı ve İtirafları) adlı otobiyografisi 1923'te yayımlanmıştır. Hall üzerine başlıca yaşam öyküsü ise Lorinne Pruette'nin G. Stanley Hall (1926) adlı yapıtıdır.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 445

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..