Gordon Tullock Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda İktisatçı Gordon Tullock hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Gordon Tullock Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Gordon Tullock

Gordon Tullock - Gordon Tullock İktisatçı
Doğum Tarihi : 13 Şubat 1922
Ölüm Tarihi : 3 Kasım 2014
Başak Burcu

Sayfayı Paylaş :

Gordon Tullock (13 Şubat 1922 - 3 Kasım 2014), bir ekonomist ve Hukuk George Mason Üniversitesi Okulu'nda hukuk ve iktisat profesörü oldu. O en iyi kamu tercihi teorisi, politik konulara iktisadi düşüncenin uygulanması konusundaki çalışmaları ile tanınır. Onun alanında kurucu isimlerinden biridir

Rockford, Illinois doğumlu, Tullock Dünya Savaşı sırasında askerlik için bir mola, özel muayenehanelerde kısa bir süre ardından 1947 yılında JD aldıktan sonra, o sonbahar Dışişleri Hizmet katıldı, Chicago Üniversitesi katıldı ve. Eğitimini tamamladıktan sonra, daha sonra Yale ve Cornell Çince dil eğitimi almak ve takip Hong Kong ve Kore ilanları, Tianjin, Çin yayınlanmıştır. O aslında Uzak Doğu'da bir yabancı tüccar olarak bir kariyer için amaçlanan iken 1956 yılında Dışişleri Servisi istifa, Bürokrasi Politika çalışmaları sonunda Virginia süre Üniversitesi'nde James M. Buchanan ile işbirliği başlamak götürdü Tullock uluslararası çalışmalar öğretim Güney Carolina Üniversitesi'nde çalıştı

Hızlı, kamu seçim yeni alanında yeni ufuklar açan eser haline Anayasa Demokrasi (1962), Mantıksal Temelleri: Buchanan ile Tullock en işbirliği Rıza Matematik üretti. Daha sonra Virginia öğretim arkadaşı olarak Buchanan katıldı. Dört yıl Buchanan ve Tullock hatta kendi alanında (1966) için yeni bir dergi kurucu, araştırma programına devam için, ilk Olmayan Piyasa Ekonomisi Kağıtlar ve denilen sonunda onlar makaleleri olmayan her türlü iktisadi teori uygulayarak davet Kamu Tercihi başlıklı özellikle hükümet ve siyaset dünyasında pazar fenomeni. Kitabın ve derginin başarısına rağmen, UVA yönetimi ile anlaşmazlıklar sonunda ayrılmak Tullock açtı.

1967 yılında, Tullock bir ufuklar kağıt kira arayışı olarak bilinir hale geldi ne kavramların çoğu belirledi.

Tullock 1968 yılında (şimdi Virginia Tech denir VPI) Virginia Politeknik Enstitüsü taşındı ve bir yıl sonra Buchanan tarafından katıldı. Orada (1971) Kamu Tercihi Toplum ve Tullock VPI anda 1990 yılına kadar editörü kaldı hangi dergi, Tullock Kamu araçları (1970), Hukuk Mantık, Özel istiyor dahil, etkili makale ve kitaplar bir dizi yazdı devam Sosyal Dilemma (1974), ve Oy Motive (1976).

1983 yılında, Tullock ve Kamu Tercihi Araştırma Merkezi zaman, George Mason Üniversitesi Fairfax, Virginia nispeten bilinmeyen okul taşındı. Tullock 1983-1987 Başlangıç ve 1987-1999 ve Arizona Üniversitesi GMU de öğretti. O çok yayınlamaya devam etti: "Servet ve Yoksulluk Ekonomi" (1986), (1993) Otokrasi (1987), Kiralık Aradığınız Sigara İnsan Dernekleri İktisat (1994 dahil (150'den fazla bildiri ve tüm 23 kitap), ) ve Oylama Açık: bir Kamu Tercihi Yaklaşımı (1998). 1999 yılında o 2008 yılında emekli hukuk ve iktisat profesörü, George Mason döndü.

Tullock kira arayışı olarak adlandırılan bir teori geliştirdi. Tekelci bir firma karlarını artırmak niyetiyle mevzuat oluşturmak amacıyla siyasileri lobi mali konumunu kullanır Kira arayışı oluşur. Politikacılar yerine politikasının etkinliğinin lobisinde dayalı politika kararlarını Bu ahlaki tehlikeye yol açabilir.

Tullock da Tullock paradoksu formüle ve kabul, yani kira arayışlarının bu kadar ucuz olmasının nedeni paradoksu.

1994 yılında Tullock fahri doktora verildi Chicago Üniversitesi'nden ve 1998 yılında American Economic Association seçkin adam haline geldi. O Güney Ekonomik Derneği Başkanı, Uluslararası Atlantik Ekonomik Derneği (1998-1999), Batı Ekonomik Birliği ve Kamu Tercihi Derneği olarak görev yaptı. 1996 yılında Fame Amerikan Siyaset Bilimi İnceleme Hall seçildi. Bazen Nobel Ekonomi Ödülü için aday longshot kabul edildi.

Onun kitabı, Bürokrasi Siyaset, edebiyat önemli bir vücuda bakan eleştiriliyor. Yazarların bir dizi siyasi davranış onun açıklaması çok basit olarak Tullock ve kamu tercihi geleneğini eleştirdi.

3 Kasım 2014 tarihinde, Tullock Des Moines 92 yaşında öldü.

Not. Sayfada bulunması olası çeviri hatalarından dolayı, bu sayfa yeniden güncellenecektir.
Düzeltme geri bildiriminde bulunabilirsiniz.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 668

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..