Gian Carlo Rota Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, Matematikçi Gian Carlo Rota hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Gian Carlo Rota Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Gian Carlo Rota

Gian Carlo Rota - Gian Carlo Rota ABD, Matematikçi
Doğum Tarihi : 27 Nisan 1932
Ölüm Tarihi : 18 Nisan 1999
Boğa Burcu

Sayfayı Paylaş :

Gian-Carlo Rota (27 Nisan 1932 - İspanyolca konuşanların Juan Carlos Rota olarak bilinen 18 Nisan 1999) bir İtalyan asıllı Amerikalı matematikçi ve filozof oldu.

Rota Vigevano, İtalya'da doğdu. Babası Giovanni, önemli bir antifaşist, yazar Ennio Flaiano eşi olan Rosetta, besteci Nino Rota ve matematikçi kardeşi oldu. O 13 yaşındayken Gian Carlo-ailesi başlangıçta İsviçre'ye gidiyor, İtalya bıraktı.

Rota Ekvador Colegio Americano de Quito katıldı ve Princeton Üniversitesi ve Yale Üniversitesi'nde derece kazandı.

Rota kariyerinin çok o oldu ve hiç Uygulamalı Matematik ve Felsefe Profesörü atanacak tek kişi kalır Massachusetts Institute of Technology (MIT), bir profesör olarak geçti. Rota ayrıca Uygulamalı Matematik Norbert Wiener Profesör oldu.

MIT'de profesörlük yaptığı ek olarak, Rota Strasbourg Üniversitesi, (1984) Fransa, dört fahri derece düzenlenen; L'Aquila Üniversitesi, İtalya (1990); Bologna Üniversitesi, İtalya (1996); Brooklyn Politeknik Üniversitesi (1997). 1966 1999 yılında zamansız ölümüne kadar, Rota sık sık özellikle onun arkadaşı Stanislaw Ulam ile, ders tartışmak ve işbirliği ziyaret, Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda danışman oldu. O da Rand Corporation (1966-1971) ve Brookhaven Ulusal Laboratuvarı (1969-1973) için bir danışman oldu. Rota 1982 yılında Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçildi, 1995-97 Amerikan Matematik Derneği (AMS) başkan yardımcısı oldu ve sayısız diğer matematiksel ve felsefi kuruluşlara üye oldu.

O olasılık zor ama çok popüler bir seyir öğretti. Ayrıca Matematik, diferansiyel denklemler ve Combinatorial Teorisi Uygulamaları öğretti. Fenomenoloji Onun felsefesi ders yönetilebilir kayıt tutmak için Cuma geceleri teklif edildi. Onun birçok dışmerkezliliğinden arasında, Coca-Cola bir kutu olmadan öğretmek, ve testler de sınıfta sorulan sorular veya yaptım öğrencilere bıçak cebe Hershey barlar arasında değişen ödüller dağıttı olmaz.
Rota zamanlarda mizaç olabilir. Örneğin, 1978 yılında aniden onun öğretim yöntemleri etkisiz olduğunu belirten bazı anket cevaplarının bir sonucu olarak orta-dönem onun olasılık dersi durdurdu. Büyük ölçüde rahatsız, o, o bir ayrılık vurdu olarak dönem dinlenme ve için ders öğretmek için başkasına bulmuştu sınıfa açıkladı uzun ve zor bir take-ev muayene geçti. Öğrenciler tarafından bir dilekçe, bir kaç gün sonra dersi döndükten sonuçlandı.

Rota fonksiyonel analist olarak başladı, ama seçkin bir combinatorialist haline geçti. 1960'larda "Kombinatorik Vakıflar" on kağıtları Onun serisi modern matematiğin bir dalı saygın yapım ile yatırılmaktadır. O kombinatoryel sorunlar ve polinomların sıfır konumu sorunları arasındaki yazışmalar olduğu için bir birleştirici fikir o hatırlanmak istediğini söyledi. O insidans cebirlerinin teorisi üzerine çalıştı (Möbius inversiyon 19. yüzyıl teorisini genelleştirmek olan) ve combinatorialists arasında yaptıkları çalışmada popüler, Sheffer dizileri ve binom Çeşidi polinom dizilerinin teorisi birleşik bir titiz temele umbral hesabı, set, ve olasılık teorisi temel sorunlar üzerinde çalıştı. Onun felsefi çalışmaları Edmund Husserl'in fenomenoloji büyük ölçüde oldu.

Gian-Carlo Rota Cambridge, Massachusetts evinde, görünüşe göre uykusunda öldü. O Pazartesi 19 Nisan tarihinde başlangıcı sunmak için planlanan vardı dersler için Philadelphia gelmesi başarısız sonra onun ölümü keşfedildi, 1999 Middlesex County (Mass.) Tıbbi Examiner arterosklerotik kalp hastalığı gibi Rota'nın ölüm nedenini hükmetti.

Matematik MIT Bölümü'nde bir okuma odası Rota adamıştır

Not. Sayfada bulunması olası çeviri hatalarından dolayı, bu sayfa yeniden güncellenecektir.
Düzeltme geri bildiriminde bulunabilirsiniz.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 365

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..