George Stigler Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, İktisatçı George Stigler hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca George Stigler Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

George Stigler

George Stigler - George Stigler ABD, İktisatçı
Doğum Tarihi : 17 Ocak 1911
Ölüm Tarihi : 1 Aralık 1991
Oğlak Burcu

Sayfayı Paylaş :

George Joseph Stigler (d. 17 Ocak 1911 Seattle, Washington, ABD ' ö. 1 Aralık 1991 Chicago, Illinois). ABD'li bir iktisatcı. 1982'de Nobel Ekonomi Ödülünü kazanmıştır.

George Stigler ABD'in Washington eyaletinin Seattle şehirinde dünyaya gelmiştir. Üniversite öğrenimini önce Washington Üniversitesi'nde başlamış ve sonra Northwestern Üniversitesi'nde tamamlamis ve doktora çalışmalarını Şikago Üniversitesi'nde (riziko ve belirsizlik konuları üzerinde ün kazanmış ve iktisat dalında ünlü Şikago Ekolü'nün kurucularindan biri olan) Frank Knight yönetimi altında tamamlamış 1939'da Ph.D. doktora derecesini almıştır.

George Stigler II. Dünya Savaşı yıllarını Columbia Üniversitesi'nde, gizli atom bombası yapma projesi olan Manhattan Projesi için matematiksel ve istatistiksel araştırmalar yapmakla geçirmiştir. Sonra da 1947-1958 arasında Kolumbiya Üniversitesi iktisat bölümünde üniversite hocalığı yapmıştır. 1958'de Şikago Üniversitesi iktisat bölümüne kadrolu profesör olarak atanmış ve emekliğine kadar bu üniversitede hocalık yapmıştır. George Stigler iktisat bilimi ve politikalarında Şikago Ekolünün klasik liberalizm ve serbest piyasalar prensiplerini kabul edip yaymış ve bu amaçla kurulan ve hala ABD içinde ve milletlerarası büyük nüfuzu olan Mount Pelerin Cemiyetinin kurucu üyesi olmuştur. George Stigler 1991 ölmüştür.

George Stigler İktisadi Yönlendirme Teorisi'nin kurucusu ve gelistiricisi olarak un almistir. Bu teori içinde düzenleyiciyi gasp etme yöntemi çok ilgi çekicidir; buna göre büyük özel sektör şirketleri, ilgi grupları ve diğer siyasete karışan özel gruplar devlet ve hükümetin düzenleyici, yönlendirici ve zorlayıcı güçlerini kendi özel menfaatlerini korumak üzere gaspedip kullanmaktadırlar. Bu teori iktisat bilimi içinde Kamu Seçimi alanında önemli bir yer tutmaktadır. Bu konudan başka George Stigler iktisadi düşünceler tarihi üzerinde derin araştırmaları ile tanınmaktadır. Ayrıca 1952'de yazdığı Emek Piyasalarında Enformasyon adlı makalesi ile iş arama sırasında işsizlik kuramını ilk defa ortaya atmıştır.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 301

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..