George Pratt Shultz Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, İktisatçı, İş Adamı, Siyasetçi George Pratt Shultz hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca George Pratt Shultz Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

George Pratt Shultz

George Pratt Shultz - George Pratt Shultz ABD, İktisatçı, İş Adamı, Siyasetçi
Doğum Tarihi : 13 Aralık 1920
Yay Burcu

Sayfayı Paylaş :

George Pratt Shultz (1920, New York kenti), ABD'li iktisatçı, işadamı ve siyasetçi.

Sanayi ilişkileri profesörlüğü yaptı (1957-1968). Richard Nixon'ın başkanlığı döneminde Çalışma sekreteri (1969-1970), İş yönetimi ve bütçe genel müdürü (1970-1972), hazine sekreteri (1972-1974), İktisadi politika konseyi başkanı (1973-1974) oldu. Watergate Skandalı'nın dışında kaldı. Cumhuriyetçiler iktidardan uzaklaşınca Ortadoğu'da büyük ihaleler üstlenen çokuluslu inşaat şirketi Bechtel Corp. yönetiminde görev aldı; şirket başkanlığına kadar yükseldi.

Haziran 1982'de Alexander Haig'in istifasından sonra Başkan Ronald Reagan tarafından dışişleri sekreteri atandı. Ocak 1985'te SSCB dışişleri bakanıyla Cenevre'de buluşarak orta menzilli nükleer füzeler, stratejik silahlar ve uzay silahları konusunda SSCB ile ikili görüşmelerin başlatılmasını kararlaştırdı. İrangate olayı ortaya çıktıktan sonra olayla ilgisi olmadığını, olayı kasım 1986'da öğrendiğini, İran'a silah satılmasına hep karşı çıktığını ileri sürdü. Ortadoğu için Amerika Birleşik Devletleri'nin önerdiği barış planını Suriye, Ürdün, Mısır ve İsrail yetkilileriyle görüşerek kabul ettirmeye çalıştı (şubat-mart 1988). 14 Nisan 1988'de SSCB, Afganistan ve Pakistan dışişleri bakanlarıyla SSCB'nin Afganistan'dan çekilmesini öngören ve bu ülkede barışın sağlanmasını güvence altına alan anlaşmaları imzaladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) önder Yaser Arafat'a, kasım 1988'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapacağı konuşmayı engellemek için, ABD'ye giriş vizesini verdirmedi. George H. W. Bush'un başkan seçildikten sonra kurduğu hükümette görev almadı. 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde George W. Bush'un danışmanlığını yaptı; The Vulcans adı verilen George W. Bush'un 2000 ABD başkanlık seçimlerinde yer alan dış ilişkiler ve politika danışman takımının üyesiydi.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 312

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..