11 Haziran 2023 - Pazar
Sitemize destek için bir kahve ısmarlayın..

Gary Alan Fine Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, Sosyolog, Yazar Gary Alan Fine hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Gary Alan Fine Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Gary Alan Fine

Gary Alan Fine  - Gary Alan Fine ABD, Sosyolog, Yazar
Doğum Tarihi : 11 Mayıs 1950
Boğa Burcu
Gary Alan Fine, Amerikalı sosyolog ve yazar. Sembolik etkileşimcilik akımının önde gelenlerindendir. Araştırma alanlarından en önde gelenleri restoranlar, sanat anlayışı ve münazara gruplarıdır.

Gary Alan Fine, 11 Mayıs 1950 yılında New York'ta doğdu. Annesi Bernice Estelle Tanz ve babası Bernard David Fine'ın yanında Manhattan'da büyüdü. Öğrenimine Horace Mann Okulunda başlayan Fine, daha sonra Pennsylvania Üniversitesi'nde psikoloji okudu. Eğitiminin bu safhasında, Amerika'nın saygın topluluklarından biri olan Phi Beta Kappa bünyesinde bulundu. Yazar, daha sonra Harvard Üniversitesi'nde sosyal psikoloji konusunda doktora yaptı.

1976 yılında Minnesota Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde yardımcı doçent olarak işe başladı. Kariyerinin belirli zamanlarında değişik üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak bulundu. Bunlar; 1980 yılında Indiana Üniversitesi, 1985 yılında Şikago Üniversitesi, 1986 yılında Bremen Üniversitesi ve 1988 yılında İzlanda Üniversitesidir. 1990 yılında Georgia Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı oldu ve bu görevini 1993 yılına kadar sürdürdü. Profesör olarak kaldığı Georgia Üniversitesi'nden 1997 yılında ayrılıp, Northwestern Üniversitesine geçti.

Kariyeri boyunca çoğu kurumda liderlik görevinde bulundu. 1990 yılında Sembolik Etkileşim Araştırma Topluluğu'nun Başkanlığını yaptı. 1994 ve 1995 yılları arasında, Stanford Üniversitesi'ndeki Davranış Bilimleri İleri Araştırma Merkezi ile çalıştı. 2002 yılında Ortabatı Sosyoloji Topluluğu Başkanlığı'na getirildi. 2003 yılında Uppsala Üniversitesi'nde bulunan İsveç Sosyal Bilimler İleri Araştırma Topluluğu ile çalıştı.

2006 yılı itibarıyla halen Northwestern'daki görevini sürdürmekte olup, New York'ta bulunan Russell Sage Vakfı'nda misafir araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Susan Hirsig Fine ile evli olan Fine, iki çocuk babasıdır.


Çalışma alanları

Restoranlar

Gary Alan Fine, 1996 yılında işletmecilikten garsonluğa, bulaşıkçılıktan şefliğe restoran ve yiyecek kültürünü ele aldığı Kitchens: The Culture of Restaurant Work (Mutfaklar: Restorancılığın Kültürü) adlı kitabı kaleme almıştır. Kitabında müşterilerin hiçbir zaman fark etmediği, çoğu sosyal çevrelerce hor görülen aşçıları ve yemek endüstrisinde çalışanları incelemiştir. Mutfağın sosyolojisi konusunda değerli eserleri bulunan Yazar, aynı zamanda amatör bağlamda restoran değerlendirmesi de yapmaktadır. 2006 yılı itibarıyla New York'tan yazdığı değerlendirmeleri kendi ağ güncesi Veal Cheeks'ten yayımlamaktadır.


Sanat

Sanat, yazarın kişisel ve akademik ilgi alanlarını buluşturduğu başka bir konudur. Everyday Genius adlı kitabını hazırlarken Art Brut akımını takip eden çoğu sanatçıyla tanışmıştır. Çalışmaları süresince bu çevrede tanınan Henry Darger, Bill Traylor, Edgar Tolson, Thornton Dial, Lonnie Holley, Martin Ramirez, Sam Doyle ve Howard Finster gibi sanatçıları incelemiştir. Kendisi de Art Brut'nun bir seveni olan Fine, Georgia'da yaşadığı süre boyunca Atlanta'da bulunan Nexus Modern Sanatlar Merkezi ve High Sanat Müzesi ile ilgilenmiştir.


Münazaralar

Yazarın Gifted Tongues: High School Debate and Adolescent Culture Amerika'da hayli popüler olan okul münazaralarını anlatır. Fine, kitabını hazırlarken Minnesota'daki okul münazara takımlarını gözlemlemiştir.


Diğer

Yazarın çocuk beyzbol liglerini gözlemlediği With The Boys kitabı 1988 yılında Amerikan Folklörü Topluluğu'nun Çocuk kültürü dalındaki Opie ödülüne layık görülmüştür. Yazar, ayrıca mantar toplayıcıları, şehir efsaneleri, söylenti ve dedikoduların yayılması ve FRP oyuncuları hakkında çalışmalarda bulunmuştur.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 354 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda ABD, Sosyolog, Yazar Gary Alan Fine hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Gary Alan Fine Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex