Sayfamızda Fransız, Anı Yazarı Francois De La Rochefoucauld hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Francois De La Rochefoucauld Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Francois De La Rochefoucauld

Francois De La Rochefoucauld - Francois De La Rochefoucauld Fransız, Anı Yazarı
Doğum Tarihi : 15 Eylül 1613
Ölüm Tarihi : 17 Mart 1680

Sayfayı Paylaş :

Fransız yazar. Fransa'nın çok eski ve soylu bir ailesindendir. Babası, askerî bir göreve atanmasını sağladı. Dük Rochefoucauld, o zamanki adıyla Prens Marcillac, genç yaşta devrinin siyasî entrikalarında birinci derecede rol oynadı. Zamanın önde gelen kişisi olan Kardinal Richelieu'nün amansız hasımlarından biri oldu. Çevirdiği entrikalar yüzünden tutuklanarak sekiz gün Bastille zindanında hapsedildi, sonra da Verteuil'deki arazisine sürüldü.

1642'de Richelieu ölünce yeniden saraya döndü. 1650'de babasının ölümünden sonra Dük de Rochefoucauld unvanını taşımaya başladı. Paris'te yine karışıklıklar hazırlamaya ve türlü entrikalar çevirmeye girişti. Fransa'da iç savaş sürüyordu. Bu sırada yüzünden yaralandı. Kralın Paris'e dönerek düşmanlarını affetmesi üzerine La Rochefoucauld saray entrikalarıyla dolu yaşamına son verdi ve kişisel tutkularından sıyrılmış göründü. Kendini fikir ve sanat hayatına verdi.

"Mémoires Contenant les Brigues Pour le Gouvernement á la Mort de Louis XIII" (XIII. Louis'nin Ölümünden Sonra İktidar Uğruna Çevrilen Entrikaları İçeren Anılar, 1662) adıyla anılarını yayımladı. En ünlü yapıtı "Réflexions ou Sentences et Maximes Morales" (Düşünceler ya da Hikmetler ve Ahlâkî Özdeyişler) 1664'te yayımlandı. Fransız edebiyatına "özdeyiş" türünü sokan yazar olarak tanınır.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 329

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..

Bu güne özel Demli Sözler..