Felix Klein Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Alman, Matematikçi Felix Klein hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Felix Klein Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Felix Klein

Felix Klein - Felix Klein Alman, Matematikçi
Doğum Tarihi : 25 Mayıs 1849
Ölüm Tarihi : 22 Haziran 1925
İkizler Burcu

Sayfayı Paylaş :

Tam adı Christian Felix Klein, (d. 25 Kasım 1849, Düsseldorf, Ren eyaleti ' ö. 22 Haziran 1925, Göttingen, Almanya), Al­man matematikçidir.

Geometriyi, bir uzayın verilen bir dönüşümler grubu altındaki değişmez özelliklerinin incelenmesi biçiminde kurmuş ve Erlangen Programı olarak adlandırılan bu çalışması matematiğin gelişimini derinden etkilemiştir. Erlangen Üniversitesi'nde matematik profesörü olarak göreve başlarken (1872) yaptığı konuşmada grup kuramının birleştirici niteliğine inancından kaynaklanan ve Erlangen Programı'nm temelini oluşturan görüşleri ortaya koydu. Norveçli matematikçi Sophus Lie ile birlikte çalıştı ve Lie değme dönüşümlerini sistemleştirdi. 1916'dan kısa bir süre önce Erlangen Programı'na uymayan yeni geometriler bulundu; gene de Klein'ın geliştirdiği geometri yapısı önemini ve uygulanabildiği geometriler açısından yararlılığını günümüzde de korumaktadır.

Felix Klein 1880'de Leipzig Üniversitesi'nde profesör oldu, 1886'da Göttingen Üniversi­tesi'ne geçti ve 1913'e değin burada çalıştı. 1872'den başlayarak Mathematische Annalen m yayın yönetmenliğini yürüttü, 1895'te büyük bir matematik ansiklopedisi olan Encyklopadie'nin yayımını başlattı ve ölü­müne değin bu yapıtın yayımını yönetti. Elementar mathematik von höheren stand- punkte aus (1908; İleri Bir Bakış Açısından Temel Matematik) adlı yapıtı vg temel matematik alanındaki öteki kitapları geniş bir okur kitlesine ulaştı. Vorlesungen iiber das Ikosaeder (1884; Yirmiyüzlü Üzerine Dersler) ve Vorlesungen über die Theorie der automorphen Functionen (1897, 1902, 2 cilt, Otomorf Fonksiyonlar Kuramı Üzerine Dersler) en seçkin yapıtları arasında yer alır.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 860

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..