Elisha Gray Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, Elektrik Mühendisi Elisha Gray hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Elisha Gray Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Elisha Gray

Elisha Gray - Elisha Gray ABD, Elektrik Mühendisi
Doğum Tarihi : 2 Ağustos 1835
Ölüm Tarihi : 21 Ocak 1901
Aslan Burcu

Sayfayı Paylaş :

Elisha Gray, Amerikalı elektrik mühendisi.

Kimi kaynaklarca, 1876 yılında yaptığı telefon prototipi ile telefonun gerçek mucidi olarak kabul edilen Gray, patent alımında uzun süren bir dava sonucu, Graham Bell'e yenik düşmesine karşın, yaptığı buluşlarıyla 70'ten fazla patent sahibidir.

Hayatı ve Çalışmaları

Çocukluğunu bir çiftlikte geçiren Gray, Oberlin Koleji'nde eğitim görürken elektriğe olan ilgisi nedeniyle çeşitli araştırmalar yaptı, okulun laboratuvar donanımını geliştirdi.1862 yılında Delia Minerva Shepard ile evlendi. 1865 yılında telgraf hattının yalıtım değişkenliğini otomatik olarak ayarlayan bir buluş yaptı. 1867 ve ilerleyen yıllarda otomatik telgraf rölesi, telgraf santralı, telgraf iletme rölesi gibi buluşlarına patent aldı.

1869 yılında Chicago'da E.M. Barton'la birlikte Gray ve Barton şirketini kurdular. 1870'te Anson Stager'in de ortak olduğu kuruluş, diş doktoru Dr. Samuel S. White of Philadelphia tarafından finanse edildi. Gray'in elyazılarını telle ileten teleotografı buluşu oldukça ses getirdi.

Aynı yıl oteller için bir anons sistemi, daktilo klavyesi ve telgraf yazıcısı geliştirdi. Birçok buluşa imza atan, 1893'te ilk Uluslararası Elektrik Kongresi'ni düzenleyen Elisha Gray, 1899 yılında Boston'a taşındı. Gemiler için haberleşmede kullanılacak bir sualtı sinyal cihazının 31 Aralık 1900 tarihinde denemeleinin yapılmasından kısa bir süre sonra kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Bazı yapıtları

Gray çok sayıda kitap yazmıştır.

Experimental Researches in Electro-Harmonic Telegraphy and Telephony, 1867-1876 (Appleton, 1878)
Telegraphy and Telephony (1878)
Electricity and Magnetism (1900) and
Nature's Miracles (1900) a nontechnical discussion of science and technology for the general public.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 209

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..