Demirhan Baylan Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Besteci, Müzisyen, Ses Mühendisi, Yazar Demirhan Baylan hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Demirhan Baylan Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Demirhan Baylan

Demirhan Baylan - Demirhan Baylan Besteci, Müzisyen, Ses Mühendisi, Yazar
Doğum Tarihi : 25 Aralık 1970
Oğlak Burcu

Sayfayı Paylaş :

Demirhan Baylan (d.25 Aralık 1970, Sivas, Divriği) besteci, müzisyen, ses mühendisi, modern düşünür ve yazar.

Müzik kariyerine bas gitarist olarak başlayıp, daha sonra buna şarkı yazarlığı ve ses mühendisliğini de eklemiştir. Eğitim hayatı Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Mimarlık'la başlamış fakat bunu tamamlamadan Berklee College of Music'e giderek burada Müzik Prodüksiyonu ve Mühendisliği lisansı almıştır. 1999'da Türkiye'ye döndükten sonra Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde ses mühendisliği dersleri vermiştir. Bu arada Deneyevi isimli canlı müzik kayıt stüdyosunu kurmuştur.

Müzik tarzı ilk dönemlerinde elektronik, enstrümantal ve deneysel bir noktadan başlayıp üçüncü albümüyle beraber şarkı yazarlığı ve hikâyeciliğe yönelmiştir. Tüm solo çalışmalarının ortak noktası müziğin bestelenmesi, icrası ve özellikle kaydedilmesinin tamamen kendisi tarafından yapılmış olmasıdır. Yapı itibariyle pop ve rock stilleri ağırlık kazanmakla birlikte gerek söz yazarlığı gerekse icracılık konusundaki sıradışılığı geniş kitlelerce tanınmasına engel teşkil etmiş olmasına rağmen, dünya müzik endüstrisi üzerine yazdığı kitapta da belirttiği üzere "merkezinde kendisinin olduğu ürünlerinin ve fikirlerinin dünyaya yayılabilmesi için çeşitli formüller" denemiştir. Bu eylemlerin başlangıcı kendi firmasını kurarak müziğini yaymaya başladığı 2003 tarihli Anlamlı Hatalar'dır. Daha sonra 2006 tarihinde Deli Fatma'nın Bilmeceleri projesinde dinleyiciden ekonomik destek alarak piyasada varolmayı hedeflemiştir. 2008 tarihi itibariyle yine aykırı bir proje üreterek The Fool Is The Devil isimli albüm ve kitaptan oluşan çalışmasını başlangıç olarak dünya çağında 12 kişiyle paylaşmış ve bir nev'i zincir oluşmasını öngörmüştür. Bu projeyi aynı zamanda içeriğinden bağımsız olarak dünya müzik endüstrisine alternatif bir yöntem önerme çabası olarak tanımlamıştır. Enstrümanist olarak yer aldığı projeler caz, modern müzik ve de rock olarak gruplanabilir.

İlginç Notlar
İlk albüm çalışması Kazık Marka'nın çoğaltımını kendisi kasetten kasete kopyalayarak, satışını da dönemin önemli merkezi Akmar Pasajı'nda elden yaptı. Şu anda kaç tane kopyanın olduğu bilinmiyor. İlk çoğaltmada birkaç farklı "master" kullanıldı. Bu sebeple birkaç farklı Kazık Marka var. Kazık Marka o yılların ilgi çekmiş kitabı İngvar Ambjornsen "Beyaz Zenciler"in en son satırı.

Hayallerimin Tepeleri'nde bir şarkıda davulda Moğollar'dan Engin Yörükoğlu yer almıştı. Jazz Stop isimli klüpte Demirhan Baylan tarafından oldukça minimum şartlarda canlı olarak kaydedilmiş bir cover şarkıydı bu; Hey Joe. İlginç olan albüme bu şarkının Jimi Hendrix'in olduğu şeklinde yanlış yazılmasıdır. Aslında şarkının kime ait olduğu tam olarak bilinmemektedir. Komik olan da buradaki kayıtta şarkının sözlerinin de biraz "atılmış" olmasıdır.

Deli Fatma'nın Bilmeceleri projesi katılan ilk 100 kişiye özel olarak hazırlanmış bir albüm vaadiyle yola çıktı. Gerçekten de herkes için özel tasarlanmış albümler üretidi ve gönderildi. Eğer 100 kişiye ulaşılabilseydi albüm piyasaya çıkarılacaktı. Ulaşılamadı. Böylelikle sadece 74 kopya yapıldı. Tüm proje her albümde 18 aynı, ve birer farklı şarkı olarak tasarlanmıştı. Yani aslında projede 118 tamamen orijinal, kaydedilmiş eser kullanıldı.

2008 tarihli The Fool Is The Devil şifreli bir zip dosyası olarak başlangıçta 12 kişi download etsin diye internet sitesine konuldu. Kimsede şifre olmamasına rağmen bir ay içinde 996 kez download edildi. Albümün akibeti henüz bilinmiyor.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 441

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..