11 Haziran 2023 - Pazar
Sitemize destek için bir kahve ısmarlayın..

Dalai Lama Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Tipet, Ruhani Dini Lider Dalai Lama hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Dalai Lama Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Dalai Lama

Dalai Lama - Dalai Lama Tipet, Ruhani Dini Lider

Dalai Lama, Budizm'in kurucusu olan Shakyamuni'nin reenkarnasyon sürecini tamamlayarak, yeniden doğduğu düşünülen kişilere verilen isimdir. Dalai-engin deniz, Lama-bilge anlamına gelmektedir. Günümüze kadar geçen zaman zarfına 14 Dalai Lama'nın varlığı kabul edilmiştir.

Dalai Lamalar, Budizm öğretisinin başöğretmenleri olduğu gibi Budistlerin de ruhani liderliğini yapmaktadır. Bedensel ve manevi acıların aydınlanma sürecinde, bir yol olduğunu öngören Budizm felsefesi ve öğretileri, her türIü taciz ve saldırılara karşı pasif direnişin uygulanmasını salık verir. Hindistan'da Himalaya dağlarının eteklerinde Dharamsala'da yaşamakta olan Tenzin Gyatso, 14. Dalai Lama olarak kabul edilmektedir. Dalai Lama ölümünden önce, hangi bölgede tekrar doğacağının bilgisini, üst düzeyde bulunan rahiplere bildirmektedir. Yetkili rahipler reenkarnasyon sürecinin tamamlandığı düşünülen 66 gün boyunca beklemektedirler. Sonraki zaman zarfında ise Dalai Lama'nın mucizelerini aramak ve takip etmektedirler.

14. Dalai Lama, 2 yaşında iken rahipler tarafından bulunarak, yetiştirilmiştir.16 yaşında ise ruhani liderlik görevini yerine getirmeye başlamıştır. Tibet'in ve Budizmin lideri olan Tenzin Gyatso, barışçıl politikaları ve Tibet'in özgürlüğü için şiddet karşıtı mücadelesi nedeniyle 10 Aralık 1989′da Nobel Barış Ödülü almıştır.
Yorum ve Değerlendirmeler : Bu içerik 1038 görüntüleme aldı.

Bu söze ilk yorumu siz bırakın!

İçeriğe Yorum Yapın

Bu güne özel Demli Sözler..

DemliSözler.com

Sayfamızda Tipet, Ruhani Dini Lider Dalai Lama hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Dalai Lama Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır.

İçerik Kategorileri

Sosyal Medya

© 2017-2023 demlisozler.com. All Rights Reserved. Designed by HTML Codex