Charles Monroe Schulz Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, Animatör, Çizer Charles Monroe Schulz hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Charles Monroe Schulz Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Charles Monroe Schulz

Charles Monroe Schulz - Charles Monroe Schulz ABD, Animatör, Çizer
Doğum Tarihi : 26 Kasım 1922
Ölüm Tarihi : 12 Şubat 2000
Yay Burcu

Sayfayı Paylaş :

Charles Monroe Schulz (26 Kasım, 1922 ' 12 Şubat, 2000), ABD'li çizer ve animatör.

Özellikle yayınlanan Comic Strip serisi çizgi filmleri, Peanuts ve ünlü çizgi köpek kahraman Snoopy 'nin yaratıcısıdır; Schulz; kolon kanserine bağlı kalp yetmezliği sonucu nedeniyle 77 yaşında ölmüştür.

Peanuts'daki tipler zamanla belirgin kişilikler kazanmıştır. Çizgi romanın baş kişisi olan Charlie Brown, iyi niyetli, ama beceriksiz, kararsız, her oyunu ya da yarışı yitiren bir çocuktur. Dediği dedik bir kız olan Lucy herkese yaşamı zehir eder. Onun kardeşi Linus dış dünyayı bilgece yorumlamasına karşın, tehlikelerine karşı parmağını emerek ve hiç yanından ayırmadığı battaniyesini yanağına dayayarak kendini korur. Grubun sanatçısı Schroeder oyuncak piyanosuyla Beethoven'dan parçalar çalar, Lucy'nin diş geçiremediği tek kişi odur.

Çizgi romanın en ilginç tipi Charlie Brown'un köpeği Snoopy'dir. O da zamanla herhangi bir köpek olmaktan çıkmıştır. Düşünen, düş kuran, oyun oynayan, yazı makinesiyle anılarını yazan, plak ve resim koleksiyonu yapan, çoğu kez öteki çocuklardan üstün bir köpektir. Bu özellikleri ile çizgi romandaki gerçekdışı öğeyi oluşturur.

Schulz'un gereksiz ayrıntılar içermeyen, yalın bir çizgisi vardır.Gülmecesini,çocuksuluklarını yitirmemeye özen gösterdiği tiplerinin kişilikleri arasındaki çelişkiler üstüne kurar. Yarattığı bu küçük insanlar dünyasıyla, gerçek yaşamdaki büyüklerin düşüncelerini, düşlerini, korkularını, sevinçlerini, tutkulannı dile ge.tirir. Çok tutulması, tiplerinin sevimliliğinin yanı sıra, pek çok insanın hiçbir önemli başarı kazanamayan, sıradan Charlie Brovvn'u kendine yakın bulmasından kaynaklanmaktadır.

Peanuts bugün dünyada iki bine yakın gazetede yayımlanmaktadır. Tipleri Time, Life, Newsweek, Paris Match gibi dergilerde kapak konusu olmuş, büyük ölçüde ticari amaçlar için kullanılmıştır. Charlie Brown ve Snoopy 1969'da Apollo 10'unmürettebatı tarafından maskot seçilmişlerdir. Çizgi romandaki tiplere dayanılarak çok sayıda kısa, dört de uzun metrajlı çizgi film yapılmış, tiyatro ve müzikal biçimindeki uyarlamaları yıllarca sahnede kalmış, sinema ve televizyonda gösterilmiştir. Gerek çizgi roman, gerek uyarlamaları çeşitli ödüller kazanmıştır. Daha sonra Snoopy öykülerinden oluşan bir derleme Türkçe olarak da yayımlanmıştır.

kaynak: J. H. Loria, W hat) It Ali About Charlie Brown' 1968; L. Mendelson, Charlie Brown and Charlie Schulz (C.M. Schulz ile), 1970; R.L. Short, The Gospel According to Peanuts, 1964; R.L. Short, The Parables of Peanuts, 1968. wikipedia

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 587

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..