Catherine Zeta Jones Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Sinema Oyuncusu Catherine Zeta Jones hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Catherine Zeta Jones Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Catherine Zeta Jones

Catherine Zeta Jones - Catherine Zeta Jones Sinema Oyuncusu
Doğum Tarihi : 25 Eylül 1969
Terazi Burcu

Sayfayı Paylaş :

Catherine Zeta-Jones (d. 25 Eylül 1969), Galler doğumlu sinema oyuncusu.

Oyuncu Michael Douglas'la evlidir. Bu evlilikten 1 erkek (Dylan) ve 1 kız (Carys) çocuğa sahiptir. Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü sahibidir. Bu ödülü Chicago filminde canlandırdığı "Velma" karakteriyle almıştır.

İngiltere'nin gelmiş geçmiş en popüler oyuncusu olan Catherine Zeta Jones, bu başarısını, sinema kariyerinden ziyade güzelliğine ve Michael Douglas ile yaptığı sansasyonel evliliğe borçlu. Uzun süreli aralıklarla kamera karşısına geçen Jones, kendini daha ziyade TV dizilerinde gösterdi. İlk ciddi başarısını Antonio Banderas ve Anthony Hopkins gibi dev oyuncularla birlikte oynadığı "The Mask of Zorro" ile gerçekleştiren aktris, bu 1998 yılının en popüler filmi sayesinde dünya çapında bir üne kavuştu.

1969 yılının Eylül ayında Galler'in bir balıkçı köyünde dünyaya gelen Jones, ekonomik nedenlerden ötürü çok küçük yaşlardan itibaren ağır işlerde çalıştı.

Genç yaşlardan itibaren oyuncu olmayı kafasına koyan Jones, insanların karşısında gösteriler düzenlemek ve herkesin ilgisini kendisinde toplamaktan büyük bir haz alıyordu. 4 yaşında Katolik kilisenin düzenlediği toplantılarda şarkı söyleyip dans eden küçük yıldız, 11 yaşına gelince sahneye çıktı. İlk önceleri küçük çaplı oyunlarda rol alan Jones, 13 yaşında ilk büyük deneyimini bir West End yapımı olan "Bugsy Malone" adlı bir müzikalde gerçekleştirdi.

Aktris, 16 yaşına geldiğinde David Merrick'in " 42nd Street " adlı oyununda başrol oynayarak, bir daha dönüşü olmayacak bir yola ilk büyük adımını attı.

Kariyeri boyunca daha çok televizyon dizilerinde gözüken Jones, 1990 yılında Fransız yönetmen Philip de Broca'nın 1990 yapımı "Scheherazade" adlı filminden hemen sonra televizyona transfer oldu. Aynı yıl içerisinde İngiliz televizyonlarının nostaljik dizisi "The Darling Buds of May"de rol aldı. Hollywood'a ilk adımlarını atmaya başlayan aktris, ABC kanalının sevilen filmi " The Young Indiana Jones Chronicles "da kalıcı bir rol kazandı.

Ününü kısa sürede Amerika'ya da yayan Jones, 1994 yılında kariyerinin belki de en güçlü etkiyi bırakan rolünü oynadı. CBS'nin "Return of Native" filminde başrol oynayan aktris, ardından "Catherine the Great" adlı bir TV filminde rol adlı. Filmografisi içerisinde daha çok tarihi ve nostaljik filmlere ağırlık veren Jones, bu tarz filmlerin en iddialısını 1992 yılında Marlon Brando ile oynadığı "Christopher Columbus: The Discovery" ile gerçekleştirdi. 1993 yılında Barbara Hershey ile "Splitting Heirs" ile birlikte kamera karşısına geçen aktris, 1996 yılında da Billy Zane ile "The Phantom"da rol aldı.

Bu sırada ünlü yönetmen-yapımcı Steven Spielberg'in dikkatini çeken Jones, Spielberg'in yapımcılığını üstlendiği ve Antonio Banderas ve Anthony Hopkins gibi ünlü oyuncuların yer aldığı "The Mask of Zorro" da rol aldı. Ardından Sean Connery ile birlikte "Entrapment" adlı filmin başrolünü paylaştı. Aktris 1999 yılında "The Haunting of Hill House" adlı vasat bir filmde rol aldı. Bu sırada Michael Douglas'ın sözleşmeli evlilik teklifini kabul eden aktris, kısa bir süre sonra Douglas'tan hamile kaldı. Şuan 1 erkek (Dylan) ve 1 kız (Carys) çocuğa sahiptir.

kaynak kadınvekadın

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 348

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..