Bernard Berenson Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, Sanat Tarihçi, Eleştirmen Bernard Berenson hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Bernard Berenson Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Bernard Berenson

Bernard Berenson - Bernard Berenson ABD, Sanat Tarihçi, Eleştirmen
Doğum Tarihi : 26 Haziran 1865
Ölüm Tarihi : 6 Ekim 1959
Yengeç Burcu

Sayfayı Paylaş :

ABD'li sanat tarihçisi ve eleştirmen. Resmin değerlendirilmesinde, yapıtın dokunma duyusunu harekete geçirme gücünü ölçüt almıştır.

26 Haziran 1865'te Litvanya'daki Vilnius kentinde doğdu. Yahudi bir ailedendi. Küçük yaşta ABD'ye göç etti. Boston'da yaşadı ve Harvard Üniversitesi'n-de William James'in yanında öğrenim gördü. 1887'de mezun oldu. Avrupa'ya giderek bir süre Oxford, Berlin ve Paris üniversitelerindeki dersleri izledi.

ilk kitabı The Venetian Painters of the Renaissance ('Venedikli Rönesans Ressamları') 1894'te yayımlandı. Geniş bir bilgi birikimini, ince ve ayrıntılı gözlemleri açık bir dille aktaran kitap ilgiyle karşılandı.

1920'de Floransa'ya yerleşti, yaşamının büyük bölümünü İtalya'da geçirdi. Bir estetikçi olarak görüşleri kısa zamanda yayıldı. Pek çok sanat koleksiyoncusuna ve müzelere danışmanlık yaptı. Kapsamlı bir araştırma olan en tanınmış yapıtı The Italian Painters of the Renaissance'ı ('İtalyan Rönesans Ressamları') 1930'da yazdı.

II. Dünya Savaşı yıllarını Toskana'da gözetim altında geçirdi. Bu dönemi 1952'de yayımlanan Ru-mour and Reflection, 1941-1944 adlı anılar kitabında anlattı. 6 Ekim 1959'da İtalya'daki Settignano'da öldü. 'I Tatti' adlı villasını içindeki sanat koleksiyonu ve geniş kitaplığıyla birlikte Harvard Üniversitesi' ne bıraktı. Bu yapı bugün İtalyan Rönesans Kültürü Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Berenson'm sanat yapıtlarını değerlendirme kuramı, psikolojik bir yaklaşıma, özellikle de insanın algılama sürecine ilişkin bir görüşe dayanır. Buna göre üç boyutluluk duygusu yalnızca görme yetisiyle edinilemez, çocukluktan başlayarak dokunma duyusuyla ve kas hareketlerinin algılanmasıyla kazanılır. Görme yoluyla gerçekliğin kavranması için, göze yansıyan görüntülere 'dokunsal değerler'in de eklenmesi gerekmektedir. İnsan bunu algılama sürecinde sürekli olarak ve bilincine varmadan yapmaktadır. Berenson aynı sorunun, gerçekliğin bir izlenimini sadece iki boyut üzerinde oluşturmaya çalışan resimde de söz konusu olduğu düşüncesindedir. Ressam, üçüncü boyut duygusunu sağlamak için izleyicinin dokunma duyusunu uyarmak zorundadır. Bu yüzden de resimden alman görüntünün insandaki dokunsal değerleri harekete geçirmesini bilinçli olarak sağlaması gerekir.

Kaynak: filozof

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 329

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..