Barry Goldwater Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda ABD, Siyaset Adamı Barry Goldwater hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Barry Goldwater Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSozler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Barry Goldwater

Barry Goldwater - Barry Goldwater ABD, Siyaset Adamı
Doğum Tarihi : 2 Ocak 1909
Ölüm Tarihi : 29 Mayıs 1998
Oğlak Burcu

Sayfayı Paylaş :

Barry Morris Goldwater (d. 1 Ocak 1909, Phoenix, Arizona - ö. 29 Mayıs 1998, Moricopa, Arizona, ABD), 1953-64 ve 1969-87 arasında Arizona senatörü olarak görev yapan ABD'li siyaset adamı.

1964 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday olmuştur. Arizona senatörü olarak Cumhuriyetçi muhafazakârlığı temsil etmiş olan Goldwater, Amerikan muhafazakâr siyasetinin 1960'lı yıllardaki yeniden canlanışının ateşleyicisi olarak kabul edilir.

Yaşamı
Gençlik yıllarında Phoenix'te ailesinin Goldwater's adını taşıyan büyük mağazasında çalıştı. 1937-53 arasında bu kuruluşun başkanlığını yaptı. 1952'de küçük bir oy farkıyla senatör seçilen Goldwater 1958 seçimlerin büyük çoğunlukla kazanarak bu görevini sürdürdü. Tutucu bir Cumhuriyetçi olarak John F. Kennedy yönetiminin politikalarını eleştirdi. Demokratları "yarı sosyalist" bir devlet kurmakla suçladı. Ayrıca yönetimin merkezileşmesine karşı çıkarak eyaletlerin ve yerel yönetimlerin yetki alanlarının genişletilmesini savundu.

1964 önseçimlerinde birkaç önemli eyalette başarı kazanarak Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı oldu. Kennedy'nin öldürülmesinden sonra onun yerine geçen Lyndon B. Johnson'a karşı sert bir kampanya yürüttü. Ama olumlu ekonomik koşullarda pek çok Cumhuriyetçi işadamının Johnson'ı desteklemesi nedeniyle bu kampanya etkili olamadı. Öte yandan Sovyetler Birliği'ne kararlı biçimde karşı koymaya dayalı bir seçim kampanyası yürüten Goldwater'ın sert bir dış politika izleyerek ülkeyi savaşa sokabileceği yolundaki kaygılar da seçim sonuçlarını etkiledi. Goldwater ve Cumhuriyetçi Parti'den başkan yardımcısı adayı olan William E. Miller 3 Kasım'daki seçimlerde ağır bir yenilgiye uğradılar. Goldwater 1968'de yeniden Senato'ya girdi. 1987'deki emekliliğine değin her seçimde yerini korudu.

Goldwater'ın The Conscience of a Conservative (1960; Bir Muhafazakarın Vicdanı), The Coming Breakpoint (1976; Yaklaşan Kopma Noktası) ve With No Apologies (1979; Özür Dilemeksizin) adlı kitapları vardır.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 351

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..