Assisili Francesco Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Aziz Assisili Francesco hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Assisili Francesco Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Assisili Francesco

Assisili Francesco - Assisili Francesco Aziz
Doğum Tarihi : 1181
Ölüm Tarihi : 3 Ekim 1226


Sayfayı Paylaş :

Assisili Françesko, Fransisken Tarikatı'nın kurucusu olan keşiş ve sonradan Hıristiyan azizi.

Françesko İtalya'nın Umbria bölgesindeki Assisi şehrinde 1181 veya 1182'de doğdu ve aynı yerde 1226 yılında öldü.

İlk eğitimini Assisi'de rahiplerden almıştır. Françesko, okul hayatında parlak bir öğrenci olamamış, babasının ticâret işinde bir varlık gösterememişti. Yakışıklılığı, cömertliği ile Assisi'nin genç asilzadeleri arasında ün salmıştı. Bu yıllarda hayatının sonraki dönemlerinde öne çıkacak olan fakirlere yakınlığı göze çarpan en büyük özelliği idi.

1209'dan sonra İsa'nın ve havarilerinin yolundan yürüyen Franciscus, yoksulluk içinde yaşadı. Türlü kiliseleri onardı. Doğayı Tanrı'nın bir yansıması olarak gördü. Bu nedenle her türlü varlığı kardeş tanıdı, izleyicileriyle birlikte 1209'da Papa III. Innocentius'a giderek tarikatının tüzüğünü sözlü olarak onaylattı. 1212'de Assisi'li Azize Clara'nın başkanlığında bir kadınlar tarikatı kurdu. 1221'de de Penance'de üçüncü bir tarikat kurdu. Franciscus'un izini süren bu üç tarikat, 29 Kasım 1223'te Papa III. Honorius tarafından onaylandı. Aynı yıl, Aziz Dominicus ile dost oldu. Bu nedenle Dominiken Tarikatı ile iyi ilişkiler kurdu.

1219'da Haçlılar ile birlikte Mısır'a giden Franciscus, burada Sultan El-Melikü'l Kâmil'i etkiledi ve Kutsal Topraklar'a gitmek için özel izin aldı. Ancak, İtalya'da tarikat içinde baş gösteren sorunlar nedeniyle Assisi'ye döndü. Bir süre sonra, yerine ilk izleyicilerinden Pietro Cattani'yi başrahip atayarak, vaizliğe döndü, 1224'te Alvernia Dağı'nda bir melek gördükten sonra Isa'nın çarmıha gerildiğinde aldığı yaraların benzerlerinin kendi gövdesinde belirdiği, ölümünden sonra da silinmediği söylenir. Yaşamının son yıllarında görme yetisini yitirmiştir.

kaynak: wikipedia + Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 890

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..