Sayfamızda Profesör, Nörobilimci Antonio Damasio hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Antonio Damasio Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Antonio Damasio

Antonio Damasio - Antonio Damasio Profesör, Nörobilimci
Doğum Tarihi : 25 Şubat 1944

Sayfayı Paylaş :

Antonio Damasio günümüz sinirbiliminin* belki de en önemli insanıdır. 1944 portekiz doğumludur ve uzun yıllar iowa üniversitesi hastanesinde çalıştıktan sonra 2005 yılında university of southern california'ya transfer olmuştur.

Aslen tıp doktorudur. Nöroloji alanında yaklaşık 30 yıl çalışmıştır. Araştırma alanı genel olarak zihnin nörobiyolojisi, özel olarak da duygulardır. Duygu konusunda birçok makalesi ve ödüller almış kitapları vardı..


Antonio amcanın baba olayı somatic marker hypothesisadını verdiği tezdir. Uzun zamandır amigdala gibi duygusal duygusal tepkilerden sorumlu beyin bölgelerinin akıl yürütme, hedef belirleme, ve dogru tercıhler yapma konusundaki önemini araştırmakta. Çok da güzel şeyler bulmakta.

Temel olarak arguman şu: beyin karar alırken, sadece duyu organlarından gelen verileri degil, alt beyinin vucutta yarattığı tepkıleri de dinliyor. Yani mesela sadece beynin degişik parçaları iletişim halinde değil, prefrontal cortex aynı zamanda vucudun verdigi tepkileri de kullanıyor, çünkü o refleksif tepkiler epeyce çabuk ediniliyorlar.

En güzel örnek br kart oyunuyla gösterilen. Bir çeşit kart tahmin ederek puan kazanma oyunu var. Oyun oynandıkça oyuncular daha iyi tahminler yapmaya başlıyorlar ama neden o değil de şu kartı seçtiklerine dair hiç bir fikirleri olmuyor bir süre. elbette oyun oynandıkça hangi kartların daha sık çıkacağını öğreniyor denekler ama henüz bunun bilincinde degilken bile doğru seçimleri yapmaya başlamış oluyorlar. Işin daha da ilginci dahabilinçli olarak tepki vermeye başalamadan bedenin doğru tepkileri vermeye başlaması. Daha hangi desteden gelecek kartların daha avantajlı olacagını kesfetmeden önce skin conductance test denen derideki iletkenliği ölçen bir teste tepki vermeye başlıyor vucut, dogru deste cıktı mı karşışına derinin iletkenliği artıyor ama denek daha farkında değil hiç bir şeyin. Yine de dogru desteden kart cekmeye baslamıs oluyor.
Kaynak: 1yenimesajinizvar.com

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 220

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..

Bu güne özel Demli Sözler..