Albert Szent Gyorgyi Hayatı ve Sözleri | DemliSözler.com - Hayatlar ve hayata hoş seda Demli Sözler

Sayfamızda Macar, Filozof Albert Szent Gyorgyi hakkında bilgiler yer almaktadır. Kısaca Albert Szent Gyorgyi Kimdir? Hayatı ve Sözleri derlenmeye çalışılmıştır. DemliSözler.com, Sözler, Aforizmalar, Bugün doğanlar, Bugün ölenler, Kimler geldi, kimler geçti, Biyografiler, Kısa Hayatlar, Demli sözler, kimin sözü, söz sahibi, sahibinden sözler, demli, sözler, com, demli sözler com

Albert Szent Gyorgyi

Albert Szent Gyorgyi - Albert Szent Gyorgyi Macar, Filozof
Doğum Tarihi : 16 Eylül 1893
Ölüm Tarihi : 22 Ekim 1986
Başak Burcu

Sayfayı Paylaş :

Albert von Szent-Györgyi de Nagyrápolt (16 Eylül 1893 - 22 Ekim 1986), 1937 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü kazanmış olan Macar fizyolog.

C vitaminini ve sitrik asit döngüsü bileşenleri ve reaksiyonlarını keşfetmesi ile bilinir. Ayrıca, II. Dünya Savaşı'nda Macar direnişinde etkin rol aldı ve savaştan sonra siyasete katıldı.

Albert von Szent-Györgyi 16 Eylül 1893 tarihinde Budapeşte'de doğdu, babası, Joseph Lenhossék ve kardeşi Michael Nicolaus von Szent-Györgyi idi.I. Dünya Savaşı patlak verene kadar okudu amcasının laboratuarına girdi. Kahramanlık Madalyası, Gümüş Madalya kazanarak, İtalyan ve Rus cephelerinde görev yaptı ve 1917 yılında savaşta yaralandıktan sonra tedavisinin ardından taburcu edildi. İki yıl için Hamburg'a gitti önce Budapeşte'de yaptığı çalışmaları tamamladı ve ardından farmakolog, o elektrofizyoloji okudu Prag, Armin von Tschermak Pozsony G. Mansfeld ve Berlin L. Michaelis ile art arda çalıştı Tropikal Hijyen Enstitüsü fizik kimya dersleri okudu.

1920 yılında Leiden Üniversitesi Pharmocology asistanı oldu ve 1922 ile 1926 yılları HJ Hamburger Fizyoloji Enstitüsü, Groningen, Hollanda ile çalıştı. 1927 yılında, FG Hopkins altında çalışan bir Rockefeller Üyesi olarak Cambridge'e gitti ve Cambridge dönmeden önce Mayo Vakfı, Rochester, Minnesota, az bir yıl geçirdi. 1930 yılında Szeged Üniversitesi Tıp Kimyası Başkanı elde edilen ve 1935 yılında aynı zamanda Organik Kimya Başkanı aldı. İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda, Budapeşte Tıbbi Kimya Başkanı aldı ve 1947 yılında Kas Araştırma Enstitüsü, Woods Hole, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri Araştırma Direktörü yerleşmek Macaristan bıraktı.

Groningen Szent-Györgyi erken araştırmalar, hücre solunumunu kimya ile ilgili. Oksijen ve hidrojen aktivasyon karşılıklı bağımlılık açıklanan ve co-dehydrases ve bitkilerin polifenol oksidaz sistemleri üzerine ilk gözlemler yaptı. Ayrıca bitki ve hayvan dokularında indirgen maddenin varlığını göstermiştir. 1929 yılında Cambridge döndü, daha sonra Drury ile nükleotidlerin farmakolojik aktivitesini nitelendirdi.

Macaristan'a döndükten, askorbik asit, anti-iskorbüt hastalığı için faaliyet gösterdi ve kırmızı biber (kırmızı biber annuum) katalitik fonksiyonu tanınmasına yol açtı biyolojik oksidasyon Onun kalıcı çalışmalar zengin bir C vitamini kaynağı olduğunu keşfetti C4- dikarboksilik asitler, «cytoflav» (flavin) keşfi ve biyolojik aktivite tanınması ve olası vitamin flavanone Doğa (P vitamini).

1938 yılında, kas araştırma çalışmaları başlamış ve hızla proteinler aktin ve miyozin karmaşıklığını keşfetti. Bu şimdiki kas araştırmalarının temelini oluşturmuştur, kas kasılması için en temel çığırı açtı. Sperm korunması, tarımsal kullanımı da dahil olmak üzere geniş bir uygulama geliştirdi gliserin biyolojik madde, korunması ile ilgili bir çalışma sonuçlandırdı. Ayrıca, deneysel bir malzeme olarak tavşan psoas kas enerji sorunları geliştirilen teoriler yayınlanan ve düzenleme, büyüme ve hücre zarı potansiyeli ve timus bezinin hormonal fonksiyonunu araştırmıştır. Szent-Györgyi, birçok bilimsel toplumların bir üyesi, Bilimler Budapeşte Akademisi eski başkanı, bir Başkan Yardımcısı ve Ulusal Akademisi, Budapeşte. Profesör, 1936 yılında Harvard Üniversitesi ve Franchi Profesör, Liège Üniversitesi, 1938 ziyaret edildi. O, 1946 yılında Cameron Ödülü (Edinburgh) ve 1954 yılında Lasker Ödülü aldı. Kas kasılması (1947); The Nature of Life (1947), Vücut ve Kalp Kası (1953) daralma ve Biyoenerji (1957) yaptığı birçok yayınlar Oksidasyon, Fermantasyon, Vitaminler, Sağlık ve Hastalık (1939). Szent-Györgyi Cornelia Demeny 1917 yılında evlendi.

1930'larda İsveç vatandaşı oldu İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi karşıtı aktifti, Budapeşte İsveç Büyükelçiliği tarafından kendisine geniş destek verildi. 1941 yılında, o Marta Borbiro Woods Hole bir co-işçi evlendi, bir kızı var.

O, her türlü spora ilgi duyardı, sık sık yelken ve dağcılık sporlarıyla ilgilenirdi. 1937 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü kazanmış olan Macar fizyolog. C vitaminini ve sitrik asit döngüsü bileşenleri ve reaksiyonlarını keşfetmesi ile bilinir. Albert Szent-Györgyi 22 Ekim 1986 tarihinde öldü.

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Q

Yorumlar / Değerlendirmeler Görüntüleme : 374

Yorum yok! Bu içeriğe ilk yorumu siz bırakın..


Bu güne özel Demli Sözler..